Mohli byste se stát taxikářem v Praze? Podmínkou je test z místopisu, zkuste si ho

Eva Srpová jkr Eva Srpová, jkr
29. 5. 2019 6:04
Pokud chcete v Praze provozovat taxislužbu, nestačí si jen zažádat o průkaz taxikáře, musíte také absolvovat zkoušky s testem z právních předpisů a také testem z místopisu. Ve Sněmovně aktuálně leží novela silničního zákona, která by měla tyto zkoušky zrušit. Testy z místopisu totiž vůbec nejsou jednoduché a otázky mohou potrápit i rodilé Pražany. O změny při získávání koncese se bude chtít zasadit nově vznikající Asociace řidičů alternativních taxislužeb.

Tradiční Asociace koncesionářů v taxislužbě argumentuje, že provozovatel taxi by měl znát město, ve kterém nabízí své přepravní služby, a s tímto názorem se nedá než souhlasit. Určitě nestačí jen vědět, kde se nachází důležité turistické body a spoléhat se jen na mobilní navigace s on-line daty. Přesto některé otázky mohou v dnešní době působit skoro nadbytečně.

Zdaleka ne všechny odpovědi na test najde žadatel v atlasu, adresy jednotlivých objektů musí umět nazpaměť, a navíc se musí vejít do časového limitu. Chyb může udělat maximálně šest v každém okruhu zvlášť.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy