Test Peugeotu 2008: Francouzský bestseller mezi malými SUV cení tesáky na Škodu Kamiq

Test Peugeotu 2008: Francouzský bestseller mezi malými SUV cení tesáky na Škodu Kamiq
Nová 2008 opět sdílí technický základ s městskou 208. Kromě benzinových a naftových motorů se tak nabízí i v čistě elektrické verzi e-2008.
My jsme dostali k testu variantu s benzinovým tříválcem o výkonu 96 kW. V nabídce je rovněž jeho slabší 74kW verze a také silnější se 114 kW, vyhrazená pro top výbavu GT.
Právě silnější verzi tříválce ani 208 mít nemůže. Městský vůz je také oproti crossoveru o necelých 25 cm kratší (2008 má 4,3 metru) a o šest centimetrů má kratší rozvor (2008: 2605 mm).
Právě v rozvoru 2008 ztrácí na svého úhlavního nepřítele, Škodu Kamiq. Ta má mezi nápravami dokonce 2639 mm a uvnitř díky tomu působí vzdušněji. Celkově je ale škodovka kratší, což se podepisuje i na o něco větším kufru u Peugeotu.
Foto: Martin Přibyl
Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 4. 2020 12:53
Co to jsou čtyři roky? Doba, která stačí na to, aby se nový model jasně etabloval v nabídce jedné z největších evropských značek. Přesně tolik let stačilo malému crossoveru 2008, aby se z něj v roce 2016 stal v Česku nejprodávanější Peugeot. Na trhu je nyní jeho zbrusu nová druhá generace a přišel čas, abychom ji mohli vyzkoušet.
Zatímco starší 2008 připomínala spíše oplastované kombíko-MPV, novinka se tvarově jednoznačně hlásí ke třídě SUV.
Zatímco starší 2008 připomínala spíše oplastované kombíko-MPV, novinka se tvarově jednoznačně hlásí ke třídě SUV. | Foto: Martin Přibyl

Na úvod mi dovolte malou vzpomínku. V roce 2013 jsem byl v Alsasku na prezentaci původního modelu, jednoho z prvních malých crossoverů. Zcela upřímně jsem od něj tehdy nic nečekal, dodnes si myslím, že původní 2008 není a ani nebyla nejkrásnější auto na trhu. Byl to také jeden z prvních Peugeotů s miniaturním volantem a na vrchu palubní desky položenými budíky. Kontroverzní auto.

Zpoza toho miniaturního volantu ale přišlo příjemné překvapení. 2008 byla komfortní, příjemně se řídila a měla dobře přístupný a solidní 350l kufr (však také v nabídce nahrazovala zrušené malé kombi 207 SW).

Nebylo to auto, které by vás uchvátilo, ale v záplavě malých crossoverů šlo o překvapivě rozumně postavený vůz, jenž se navíc zejména po faceliftu prodával za dobrou cenu. Takže vlastně ani není divu, že se v letech 2018 a 2019 nejednalo jen o nejoblíbenější Peugeot v Česku, ale také o nejpopulárnější malý crossover u nás vůbec.

Konkurence ale nespala, a tak se na trhu objevil zásadní protivník, nová Škoda Kamiq, která vzala vloni na podzim český trh útokem. V prosinci 2019 se u nás prodalo 530 Kamiqů, 2008 jen 276, v lednu 2020 to bylo již 708 proti 97. Peugeot začal i kvůli generační výměně ztrácet půdu pod nohama.

Co na tom může změnit novinka? Inu, zatímco první generace nebyla rozhodně autem, za nímž byste se na ulici otočili, nová 2008 je extrovertem k pohledání. Může za to standardní (bezpříplatková) oranžová metalíza, výrazné LED denní svícení, které formuje jakési protažené tesáky, obří maska chladiče, divoké prolisy na bocích i černou linkou propojené zadní lampy, které mají pro změnu připomínat lví drápy.

Palubní deska 2008 působí divoce a také se trochu divoce ovládá. Zpracování a materiály ale zaslouží palec nahoru.
Palubní deska 2008 působí divoce a také se trochu divoce ovládá. Zpracování a materiály ale zaslouží palec nahoru. | Foto: Martin Přibyl

Snaha zaujmout ale, pravda, někdy přechází v pocit, že měl někdo z vedení klepnout designéry přes prsty a říci jim, aby si trochu té francouzské rozevlátosti odpustili. Proti gustu ale žádný dišputát, což platí rovněž v interiéru. Mohutná divoce tvarovaná palubní deska a výrazný středový tunel důsledně obklopují řidiče a interiér je do velké míry plný samoúčelných detailů. Upřít 2008 ale nejdou kvalitní materiály a velice dobré zpracování, tady by se měl učit i slovutný Volkswagen, jehož T-Cross působí v porovnání s Peugeotem jako chudý příbuzný.

S T-Crossem nebo Kamiqem se ale o poznání snadněji sžívá. Jakmile se řidič příjemně posadí do skrz naskrz pohodlného sportovního sedadla 2008 v top verzi GT Line, přijde na řadu zvykání. Začíná to malým volantem, aby člověk pořádně viděl na onu digitální pastvu pro oči, displej budíků s 3D efektem, musí si ho spustit poměrně nízko ke kolenům, což pak ve spojení s vysokými prahy komplikuje nastupování.

Každému to rozhodně nesedne, stejně jako nutnost ovládat přes vysoko položený dotykový displej i klimatizaci. Ta je mimochodem v porovnání se starším modelem i v top automatické variantě jen jednozónová.

Digitální přístrojový štít zdobí 3D efekt. Základní ručičkové budíky jsou přehlednější.
Digitální přístrojový štít zdobí 3D efekt. Základní ručičkové budíky jsou přehlednější. | Foto: Martin Přibyl

Specifické jsou také dotykové ovladače vyhřívání sedadel, které se řidiči snadno schovají za páčky pod volantem, a protože jsou dotykové, ani neví, že je zmáčkl. V tomto případě hmatová zpětná vazba chybí ještě více než u dotykového displeje.

Nic moc naštěstí nelze vytknout počtu odkládacích prostor nebo vnitřní prostornosti. Vzadu je místa akorát, a byť na Kamiq 2008 nestačí, normálně vzrostlí jedinci si stěžovat nebudou. Stejně tak kufr má 434 litrů, o 84 více než u předchůdce, a i když se kromě objemu zvedla i nákladová hrana, stále je kufr 2008 na poměry malých crossoverů velice dobře přístupný. Šikovná je také jeho polohovatelná podlaha.

Atraktivním vzhledem nová 2008 svého předchůdce překonává a praktičností se mu dokáže rovnat, jak je na tom ale z pohledu řidiče? Na dobrém asfaltu se nejnovější lvíče chová příkladně, podvozek je plavný, auto je čitelné a hbité. Řízení, které je při parkování na pánský vkus možná až příliš lehké, že by se s volantem dalo točit malíčkem, s rychlostí zvyšuje odpor a tím se zlepšuje i jeho přesnost.

Problémy přichází ve chvíli, kdy se začnou objevovat na asfaltu hrboly, spáry a propadlé kanály. Těchto nástrah je na českých silnicích více než požehnaně a Peugeot se s nimi neumí vypořádat tak, jak by se dalo čekat.

Sedmnáctipalcová kola (za příplatek lze mít i osmnáctky) začnou nervózně podupávat v podbězích (naštěstí bez ostrých rázů), nemají tendenci se uklidnit, a jakmile řidič trefí díru v rychleji projeté zatáčce, auto nepříjemně pohodí zádí. Řešení? Lacinější varianty mají 16" kola, očekáváme, že si s nimi tlumiče Peugeotu budou rozumět lépe.

Navzdory poměrně vysokoprofilovým pneumatikám je 2008 i na 17" discích s ohledem na stav českých silnic ke zvážení.
Navzdory poměrně vysokoprofilovým pneumatikám je 2008 i na 17" discích s ohledem na stav českých silnic ke zvážení. | Foto: Martin Přibyl

Nadšení nevzbuzuje ani řazení. Manuální převodovky francouzských aut nebývají tím nejlepším na trhu a šestistupňový manuál 2008 pověst jen potvrzuje. Delší dráhy a volnější pohyb páky v kulise by se mu ještě daly odpustit, zlobí hlavně pomalé synchrony, řazení bez cukání chce citlivou práci s lehkou spojkou a plynovým pedálem.

Osmistupňový automat sice stojí o padesát tisíc více, je ale skutečně ke zvážení, na rozdíl od manuálu se řadí k nejlepším skříním svého druhu v celé třídě.

Zatímco manuální převodovka není nic moc, motor se povedl. Brumlavý tříválec má objem 1,2 litru a na volnoběh trochu vibruje, elán mu díky 96 kilowattům nechybí a spotřeba se během týdenního testu držela na přijatelných 6,7 litru, klidnou jízdou a mimo pražské kolony jde srazit pod šest.

Nová 2008 si naštěstí zachovala jednu z hlavních devíz svého předchůdce - rozumnou cenu. Vyšperkovaná verze GT Line na obrázcích nestojí "majlant", v základu vás vyjde na 512 000 korun, což je o nějakých 30 000 korun méně než víceméně adekvátně vybavený Kamiq ve sportovní variantě Monte Carlo.

LED světla jsou pro 2008 standardem, levnější verze mají jen jednodušší grafiku denního svícení.
LED světla jsou pro 2008 standardem, levnější verze mají jen jednodušší grafiku denního svícení. | Foto: Martin Přibyl

Prakticky všechna potřebná výbava je přitom již u Peugeotu na palubě, zvážili bychom především vyhřívaná přední sedadla za 3000 korun nebo bezdrátové dobíjení mobilu za čtyři tisíce. Příplatkovou navigaci za 21 000 korun hravě zastoupí spolehlivě fungující zrcadlení mobilu.

Ani základní výbava Active navíc u Peugeotu není nic, za co by se člověk měl stydět. S nejslabším stokoňovým motorem stojí 387 000 korun. V ceně jsou LED světlomety, manuální klimatizace nebo zadní parkovací senzory. Stačí připlatit 15 000 za litá kola, 8000 za automatickou klimatizaci (manuální se přes dotykový displej ovládá nešťastně), a nebude vám vlastně nic chybět.

Peugeot 2008 1.2 Puretech GT Line

Motor: benzinový 3válec, 1199 cm3
Výkon: 96 kW při 5500 ot./min
Točivý moment: 230 Nm při 1750 ot./min
Nejvyšší rychlost: 196 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 8,9 s
Kombinovaná spotřeba: 4,5 l/100 km
Objem zavazadlového prostoru: 434 l 
Cena: od 510 000 Kč

I v tomto případě je základní 2008 o dvacet tisíc výhodnější než její ústřední protivník Škoda Kamiq. Ptáte se na srovnání? Peugeot má oproti němu přesvědčivější motory, atraktivnější design, působí honosněji, a přitom je levnější, škodovácký crossover se ale lépe řídí, je praktičtější a jeho ovládání je v porovnání s Peugeotem stravitelnější. 2008 na každý pád již ve své třídě není úplně volbou rozumu, ale emocí. Její úlohu přebrala právě usedlejší škodovka.

Kromě testovaného benzinu a naftového motoru bude mít Peugeot 2008 i elektrickou variantu. První dojmy naleznete zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Perušič se Schweinerem v Paříži přes výhru nad Litevci vypadli ve skupině

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem porazili v závěrečném utkání ve skupině na turnaji Pro Tour Elite v Paříži litevskou dvojici Audrius Knašas, Patrikas Stankevičius 21:16, 26:24, ale do čtvrtfinále při rovnosti bodů se dvěma dalšími páry vinou nejhoršího poměru míčů nepostoupili. To se nasazeným jedničkám při pátém startu na akci nejvyšší kategorie světového okruhu v této sezoně stalo poprvé.

Další zprávy