Test: Jízda v letní obuvi prodlouží brzdnou dráhu o třetinu

Radek Pecák Radek Pecák
9. 7. 2014 22:00
I při dodržení městské rychlosti 50 kilometrů v hodině může být zastavování vozidla delší o šířku přechodu pro chodce.
Jako nejméně vhodný typ obuvi na řízení se ukázaly plážové boty.
Jako nejméně vhodný typ obuvi na řízení se ukázaly plážové boty. | Foto: Radek Pecák

Praha - O citelných 3,7 metru prodlouží na suché vozovce z rychlosti padesát kilometrů v hodině brzdnou dráhu nevhodný typ řidičovy obuvi. Nejhorší jsou plážové pantofle. Ukázal to test Ústředního automotoklubu ÚAMK v uzavřeném areálu autoškoly.

Tiskový mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka postupně usedal za volant octavie v kožené sportovní obuvi s nízkou podrážkou, dále bos, v plážových pantoflích z umělé hmoty a také ve společenských a sportovních botách.

Kužely ukazují, kde auto zastavilo po pokusech s jednotlivými typy obuvi.
Kužely ukazují, kde auto zastavilo po pokusech s jednotlivými typy obuvi. | Foto: Radek Pecák

V kožených sportovních botách se přední část octavie zastavila ve vzdálenosti 12,3 metru od brzdného bodu označeného červenobílými kužely. "To je plně v souladu s technickou normou, která udává, že osobní automobil v kategorii do 3,5 tuny musí být schopen zastavit z rychlosti 50 kilometrů v hodině nejdále ve vzdálenosti 14,2 metru," vysvětlil Igor Sirota z ÚAMK.

Dělníci se přezouvat nemusí

Jako relativně vhodná obuv k řízení se na základě výsledků testu jeví ještě pracovní obuv s chráněným kotníkem. Brzdná dráha se při jejím použití prodloužila jen o šedesát centimetrů.

Ani jízda zcela bez obuvi není rozhodně bez rizika. Bosý řidič zabrzdil o 2,4 metru dále než při pokusu s nohama v kožených sportovních botách.

Poměrně překvapivě dopadl pokus s brzděním v pánských společenských botách. Řidiči se podařilo vůz zcela zastavit až po 15,5 metru, tedy o 3,5 metru dále, než byl nejlepší výsledek.

Pokud má řidič na nohou nevhodnou obuv, může se brzdná dráha prodloužit o několik metrů.
Pokud má řidič na nohou nevhodnou obuv, může se brzdná dráha prodloužit o několik metrů. | Foto: Radek Pecák

Ještě o dvacet centimetrů dále, tedy celkově po 15,8 metru zastavil Petr Vomáčka obutý v umělohmotných plážových pantoflích. "Musel jsem brzdit vlastně dvakrát, protože při prvním intenzivním sešlápnutí mi sklouzla noha z pedálu," komentoval Vomáčka po zastavení.

"Řízení s tímto druhem bot opravdu nemůžeme nikomu doporučit. Rozdíl 3,7 metru oproti pokusu se sportovní obuví je totiž velice zásadní. V praxi to například znamená, že by řidič nezastavil své vozidlo před přechodem pro chodce, ale projel by ještě prakticky skrz celou jeho šíři," řekl pokusům přihlížející vedoucí samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy Martin Farář. Standardní šířka pruhů vyznačujících na vozovce přechod pro chodce je v Česku čtyři metry.

"Je jednoznačné, že řidiči by se měli před řízením přezouvat do vhodných bot, protože řízení v pantoflích, gumových botách, v případě žen v dřevácích či lodičkách, je skutečně rizikovým faktorem a může vést k dopravním nehodám, případně zhoršit jejich následky," dodává Farář.

"Policie může udělit pokutu za nevhodné obutí spíše s přihlédnutím k zásadě způsobilosti řidiče k řízení motorového vozidla, a to ve výši až dvou tisíc korun," uzavírá mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman se rozhodl používat vozík, plánuje z něj předávat i státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama," odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. "Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?" popsal svoje úvahy.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy