Za jedno turbo navíc byste mohli mít celou Fabii. Test nejsilnějšího naftového BMW X3

Za jedno turbo navíc byste mohli mít celou Fabii. Test nejsilnějšího naftového BMW X3
Foto: Honza Mudra
Eva Srpová Eva Srpová
2. 6. 2019 6:25
Nejvýkonnější naftovou variantou pro SUV X3 je šestiválec dopovaný dvěma turby v modelu M40d. Jako základ sice využívá stejný motor, který má i relativně konvenční 30d, jen s jedním turbem navíc a pochopitelně dalšími úpravami. Rozdíl v základní ceně činí mezi těmito verzemi 300 tisíc korun, a tak se nabízí zjistit, jestli výsledek stojí za to.

Ta čísla vypadají, jako bychom mluvili o plnokrevném sporťáku. Výkony 240 kW a 680 Nm, zrychlení z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy, maximálka omezena na 250 km/h, avšak dvěma turby dopovaný motor by dokázal vůz rozhýbat ještě rychleji, kdyby mohl.

A přitom se řeč netočí ani kolem ostrého hatchbacku, ani výkonném sportovním kupé. To jen mnichovské SUV BMW X3 dostalo silnější naftový šestiválec. Jmenuje se M40d. Nejde o nejsilnější X3, tuto pozici si uzurpuje M40i, ale silnější nafťák X3 nenabízí.

Už od pohledu se od běžných, tedy méně výkonných a levnějších X3 liší. Má nádherná tmavá 21" kola, za kterými svítí modře lakované brzdové třmeny. Sportovnější nárazníky s velkými nasávacími otvory vpředu a velkými koncovkami výfuku vzadu.

Tmavě modrý lak exteriéru ladí se světlejší hnědou kůží i hliníkovým obložením a sportovní volant perfektně padne do ruky. X3 vyniká i tím, jak perfektně se v ní řidiči sedí, najde si ideální pozici, aniž by se cítil jako v tradičních SUV. Spíš jako by usedl do nepatrně zvýšeného vozu, které svým chováním připomíná hodně rychlý stroj odolávající fyzikálním zákonitostem.

Tmavá kola, za nimi modré brzdové třmeny a sportovní detaily prozrazují, že tohle není obyčejná X3.
Tmavá kola, za nimi modré brzdové třmeny a sportovní detaily prozrazují, že tohle není obyčejná X3. | Foto: Honza Mudra

Kvalita zpracování je tradičně na nejvyšší úrovni a málokdo má tak perfektně funkční multimediální rozhraní. Od "bavoráku" by se mnozí výrobci měli učit.

To nejlepší ale řidiče čeká při jízdě samotné. Dvakrát přeplňovaný šestiválec je bezesporu jedním z nejlepších výkonných naftových motorů na současném trhu. To samé platí pro sladění motoru s automatickou převodovkou (má osm stupňů a je od ZF), ať už ho necháte ve standardním režimu, anebo přiostříte reakce na plyn a převodovky. Nelze mu vytknout vůbec nic.

Motor je velice kultivovaný při běžné jízdě, ale naprosto špičkový, když od něj požadujete okamžitou akceleraci. Absolvovali jsme s ním několikasetkilometrovou cestu po Německu, při rychlostech okolo 200 km/h se subjektivně chová tak, jako by jel dvakrát pomaleji. Je tichý, noha pedál plynu jen lechtá a vůz předvádí stabilitu sportovních aut.

Adaptivní M podvozek je rovněž prostý chyb, tuhý, ale tak akorát, aby se X3 dokázala pohybovat plavně, přestože má obutá 21" kola. Jeho stabilita je v zatáčkách dvakrát cennější, navzdory dvoutunové hmotnosti a vyšší stavbě je auto perfektně ovladatelné a jisté i ve vyšších rychlostech.

BMW X3 M40d

Motor: řadový 6válec, 2993 cm3, twin-trubodiesel
Výkon: 240 kW při 4400 ot./min.
Toč. moment: 680 Nm při 1750 ot./min.
Zrychlení 0-100 km/h: 4,9 s
Nejvyšší rychlost: 250 km/h (el. omezena)
Převodovka: 8st. automatická
Objem kufru: 550 l
Cena od: 1 831 700 Kč (v květnu 2019)

A co víc, ani spotřeba není něco, co by mu ubíralo body, s přehledem se dá jezdit za 7 až 8 litrů - a to i na trase s rychlostně neomezenými dálničními úseky u našich západních sousedů.

Jediné, co by jeho pozici mohlo nalomit, je pohled do ceníku, protože M40d je o 300 tisíc korun dražší než naftový šestiválec v modelu 30d, přitom výkonově se liší "jen" o 45 kW. A kdo by se chtěl pyšnit tím, že má aktuálně nejvýkonnější "ikstrojku", mohl by sáhnout po M40i, benzinovém šestiválci, který je ještě o dalších 20 kW silnější, a přitom levnější. Anebo si počká na naprostý vrchol, letos dorazí na trh vrcholná X3 M s výkonem 353 kW.

I proto pravděpodobně nepůjde o nejprodávanější model. Ale kdo se pro něj přece jen rozhodne, nešlápl vedle. Bude si užívat špičkového motoru, který svým potenciálem hravě deklasuje auta, jenž působí od pohledu mnohem sportovněji než německé SUV. A radost zažije ještě jednou - při tankování u pumpy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy