Řidičův sen. Vyzkoušeli jsme nové BMW M3 a M4

Radek Pecák Radek Pecák
23. 8. 2014 19:30
M4 je naprosto nové označení, takový vůz dosud mnichovská značka nenabízela. Jenže žádné překvapení se nekoná.
Na placené horské silnici jsme testovali sedan BMW M3.
Na placené horské silnici jsme testovali sedan BMW M3. | Foto: Radek Pecák

Když motoristický novinář obdrží pozvánku na celodenní testování nové generace vozu BMW M3, stěží ho něco udrží na židli za počítačem. Málokterá zkratka je totiž v automobilovém světě tak obdivovaná jako právě tato. Zvláště když se akce konala na alpských silnicích v okolí Salzburgu a k slibovala kromě sedanu M3 rovněž M4.

Sedan je praktičtější, kupé zase pohlednější.
Sedan je praktičtější, kupé zase pohlednější. | Foto: Radek Pecák

BMW M4 je naprosto nové označení - takový vůz dosud mnichovská značka nenabízela. Jenže žádné překvapení se nekoná. Protože modely odvozené od řady "3" s karosérií kupé nosí nyní na svých karosériích označení se čtyřkou, je i "ostré" kupé vytvořené divizí M pojmenované M4.

Nebýt deště, který prakticky celý den skrápěl asfalt a který logicky brzdil tempo v zatáčkách, bylo by vše dokonalé. Zvláště, když se nám po odbočení podařilo nalézt alpskou panoramatickou silnici Rossfeld u Berchtesgadenu. Kulisy alpských štítů, které ji obklopují, hrály v mnoha romantických filmech. Tentokrát se však od příkrých skalních masivů odrážel zvuk vytáčeného dvakrát přeplňovaného šestiválce.

Technické parametry BMW M3 a M4

Objem motoru: 2979 cm3

Nejvyšší výkon: 431 koní

Nejvyšší točivý moment: 550 Nm

Max. rychlost: 250 km/hod

Zrychlení 0-100 km/hod: 4,3 s

Spotřeba: 8,8 l/100 km

Rozměry M3 (d,š,v v mm): 4671, 1877, 1424

Rozměry M4 (d,š,v mm): 4671, 1870, 1383

Šestiválec nezklame

Ano, po předchozím osmiválci tentokrát automobilka namontovala pod přední kapotu vozů M3 a M4 opět šestiválcový agregát. Díky své konstrukci, a samozřejmě také turbodmychadlům, má ovšem o 431 koňských sil - tedy o 11 koní - více, než se skrývalo v atmosférickém osmiválci. Maximální točivý moment narostl dokonce o celých 150 Nm a je tedy 550 Nm. Navíc je maximum k dispozici už od 1800 otáček, což na mokré silnici znamenalo, že se stabilizační systémy musely po přidání plynu dát do práce třeba i při zařazeném čtvrtém rychlostním stupni.

Zvuk osmiválce samozřejmě ničím nahradit nelze, nicméně nelze říci, že by nynější motor zněl špatně. Naopak - je podmanivý a v otáčkách doslova bouří.

Sedačky vyhlížejí poměrně civilně.
Sedačky vyhlížejí poměrně civilně. | Foto: Radek Pecák

Je asi zbytečné dodávat, že s takovými parametry vozu je předjíždění velice snadné a rovinky mezi jednotlivými zatáčkami "utečou" strašlivě rychle. Na zmíněné Rossfeldpanoramastrasse jsme pak při výjezdech z údolí směrem nahoru měli mnohokrát možnost naplno vyzkoušet akcelerační schopnosti, jízda dolů naopak důkladně prověřila brzdy. Obojí nás fascinovalo, stejně jako chování vozu v zatáčkách. Díky přesnému řízení není žádný problém trefit vrchol oblouku, přitom stále se auto jeví velmi stabilní a vyváženě. Je to prostě opravdu vůz jako stvořený pro sportovní jízdu.  

Interiér je prost zbytečných okras.
Interiér je prost zbytečných okras. | Foto: Radek Pecák

Nejvíce ale překvapí elastičnost podvozku. Za osm hodin, během nichž jsme seděli za volanty nejdříve M4 a potom M3, jsme projeli všechny typy silnic. Od dálnic až po ty nejzapadlejší okresky, jejichž povrch se občas v mnohém podobal tomu, na jaký jsme zvyklí u nás.

Elastický podvozek

První ladné přehoupnutí přes koleje na železničním přejezdu v nás vzbudilo dojem, že se nám to jen zdálo. Proto jsme si to vyzkoušeli ještě dvakrát a potvrdilo se, že konstruktéři podvozku odvedli dokonalou práci. Samozřejmě, svůj díl na tom má i použití klasických pneumatik, nikoli dojezdových "runflatů", které se nyní montují na běžné verze vozů značky BMW.

Prostor vzadu je v sedanu dostatečný.
Prostor vzadu je v sedanu dostatečný. | Foto: Radek Pecák

V interiéru nás překvapilo, že sériově montovaným sedačkám chybí výsuvná podpora stehen, jaká se nabízí i v typech, které jsou určené pro podstatně civilnější používání, než jsou tato. 

Interiér je ovšem typický pro vozy BMW "M". Na zakulaceném voliči jízdních režimů chybí poloha P pro parkování, která se aktivuje samočinně při vypnutí motoru a kolem ní jsou tlačítka pro volbu rychlosti odezvy motoru a převodovky, síly odporu posilovače řízení a tuhosti tlumičů. Vždy jsou k dispozici tři stupně - Comfort/Efficient, Sport a Sport Plus. Rovněž lze regulovat citlivost stabilizace. Standard je určený pro jízdu v běžném provozu, režim MDM umožní mírné sklouznutí zádě a pro okruhové ježdění je možno tento elektronický hlídač zcela vypnout.

Kupé má o něco menší objem zavazadlového prostoru.
Kupé má o něco menší objem zavazadlového prostoru. | Foto: Radek Pecák

Řazení může obstarávat dvojspojkový automat, nebo lze využít například pádla pod volantem. Ta jsou dostatečně velká a pokyny, které převodovka po jejich zmáčknutí dostane, plní promptně. Pokud se rozhodnete používat "ostrý" režim řazení, dostaví se i náležité "sportovní" škubnutí celým autem. Je dobré si to vyzkoušet, ale rozhodně bychom tak nechtěli jezdit celý den.

Rozdíly mezi kupé a sedanem jsme necítili prakticky žádné. Ostatně, veškeré technické parametry (výkon, rozvor, rozchody kol, spotřebu, zrychlení, maximální rychlost a dokonce i nastavení tlumičů a náprav. V kupé se sedí níže, což je dáno o čtyři centimetry sníženou výškou karosérie, avšak na jízdních vlastnostech se to podle nás neprojevilo.

V motorovém prostoru jsou viditelné kompozitové vzpěry.
V motorovém prostoru jsou viditelné kompozitové vzpěry. | Foto: Radek Pecák

Sedan má ale pochopitelně lepší užitné vlastnosti. Jednak je kufr o 35 litrů větší (celkový objem je 480 litrů) a jednak se díky linii střechy a zadnímu páru dveří dovnitř usadí i dva dospělí lidé.

Obě varianty už jsou v současné době dostupné na českém trhu. Sedan má cenovku 1 822 500 korun, M4 stojí o 32 500 korun více.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy