Test 16 celoročních pneumatik: Polovina neoslnila, dvě propadly, dobrá je jediná

Test 16 celoročních pneumatik: Polovina neoslnila, dvě propadly, dobrá je jediná
Testy celoročních pneumatik trvají skoro celý rok.
Testeři z evropských autoklubů musí gumy otestovat za zimních i letních podmínek.
Kromě rozpáleného suchého asfaltu je důležitou disciplínou také jízda na mokru. Celoročním pneumatikám často dělá potíže.
Neustálé přezouvání pneumatik k testům patří.
Foto: ADAC
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
11. 7. 2024 6:02
Pořídit si dvoje obutí na zimní a letní sezonu, nebo jedny pneumatiky na celý rok? Odpověď může dát nejnovější test evropských autoklubů, který prověřil celoroční pláště rozměru 205/55 R 16.

Ať už si o celoročních pneumatikách myslíme cokoliv, v praxi to nemají vůbec jednoduché. "Musí dobře fungovat v létě na asfaltu rozpáleném na 50 stupňů, stejně jako v zimě na sněhu a ledu, samozřejmě také po celý rok na mokru. Což je opravdu výzva," vysvětluje expert na pneumatiky z rakouského autoklubu ÖAMTC Steffan Kerbl, který spolu s německým a švýcarským klubem test tradičně pořádá.

Věčnou otázkou při výrobě celoroční gumy je míra tvrdosti směsi - pokud je směs tvrdší, guma dobře funguje v létě a hodně najede, ale na sněhu a ledu je to bída. Naopak pneu z měkké směsi bývá velmi dobrá na sněhu a ledu, zato v létě má dlouhou brzdnou dráhu a rychle se opotřebuje.

"Nejnovější test znovu ukázal, že se dosud nepodařilo vyrobit celoroční plášť, který by dostal současně výborné hodnocení za jízdní vlastnosti i ekologickou bilanci," míní Kerbl. V kolonce "ekologie", která má v celkovém hodnocení váhu 30 %, testeři sledují rychlost opotřebení pneumatiky a také, jak guma ovlivňuje spotřebu paliva vozu.

Z šestnácti zkoušených modelů zcela propadly dva, z testu odešly se známkou "nevyhovující". Auto obuté do čínských pneu Kenda Kenetica se velmi špatně ovládalo, zejména na zasněžené silnici. Rovněž s čínskými Infinity Ecofour bylo auto problematicky ovladatelné, velmi špatně se gumy chovaly také na mokré silnici.

Dalších sedm kandidátů však nedopadlo o mnoho lépe, pomyslné "pětce" unikly jen o vlásek. "To znamená, že pro více než polovinu testovaných pneumatik ve skutečnosti nelze vydat doporučení k nákupu," konstatuje Kerbl.

Foto: Aktuálně.cz

Odborník z ÖAMTC však na letošním ročníku vidí hned dva pozitivní momenty: V historii společného klubového testování si vůbec první celoroční guma vysloužila hodnocení "dobrá": Goodyear Vector 4Seasons takového výsledku dosáhla hlavně na mokré a zasněžené silnici. A přestože na suchém letním asfaltu vykazuje jisté slabiny, v celkovém hodnocení obdržela čtyři hvězdičky z pěti možných díky velmi dobrému kilometrovému výkonu, nízkému otěru a skvělé účinnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Druhá v pořadí Pirelli Cinturato All Season SF2 také vynikla v pozitivním smyslu - jako jediná v testu dosáhla hodnocení "dobrá" z hlediska bezpečnosti jízdy. "Tato celoroční pneumatika dokázala zaujmout v letních i zimních podmínkách a také na mokré silnici. Jednu nevýhodu ale má - předpokládaný nájezd pouhých 33 tisíc kilometrů," píše se v hodnocení autoklubu. Právě kvůli ekologické bilanci skončila Pirelli až druhá, v každém případě může být dobrou volbou pro ty, kteří jezdí méně často.

Foto: Aktuálně.cz

Hned několik pneumatik podalo v testu velmi dobrý výkon, ale pouze v jedné disciplíně. Hankook, Michelin, Kumho a Vredestein zvládnou vysoký nájezd a jsou úsporné i ve spotřebě paliva, mají ale mírné jízdní nedostatky: Hankook na mokré a zasněžené silnici, Michelin na mokru, Kumho na mokré i suché silnici a Vredestein na mokru, suchu i sněhu.

Testovaný rozměr celoročních pneumatik 205/55 R 16 patří k nejprodávanějším, používají jej převážně auta kompaktní třídy. Najdeme jej mimo jiné na Škodě Octavia, Volkswagenu Golf i Passat, Mercedesu třídy A nebo Mazdě 3.

 

Právě se děje

Další zprávy