reklama
 
 

Tesla přeruší výrobu elektromobilu Model 3. Má problémy s roboty

17. 4. 2018 11:00
Na pět dnů by se měla zastavit výrobní linka v továrně automobilky Tesla, ze které vyjíždí její dosud nejdostupnější elektromobil Model 3. Týdenní plán Elona Muska přitom počítá s produkcí 5000 aut, zatím ale vzniká jen polovina. Fabrika se totiž potýká s problémy s automatizací.

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla dočasně přeruší montáž svého vozu Model 3, který je prvním modelem automobilky určeným pro masový trh. Firma se už delší dobu potýká s problémy při navýšení výroby svého nového sedanu a letos v únoru už musela přerušit produkci v kalifornském závodě ve Fremontu. Tesla podle internetového zpravodajského serveru BuzzFeed informovala zaměstnance, že přerušení výroby bude trvat čtyři až pět dnů.

Automobilka původně předpokládala, že do konce loňského roku bude schopná vyrobit týdně až 5000 vozů svého elektromobilu Model 3. Tento cíl však musela už několikrát posunout a nyní se snaží navýšit do konce druhého čtvrtletí výrobu na 2500 vozů týdně. Její snažení komplikují problémy ve vysoce robotizovaném montážním závodě.

Šéf společnosti Elon Musk minulý týden poprvé přiznal, že příliš důvěřoval automatizaci při montáži Modelu 3 a že to byla chyba. "Ano, nadměrná automatizace v Tesle byla chyba," uvedl Musk v pátek na svém Twitteru. "Abych byl přesný, můj omyl. Lidé jsou podceňováni." Od Muska to bylo překvapivé prohlášení, protože předtím se naopak posmíval výrobním zdatnostem konkurentů.

Musk rovněž v pátek oznámil, že Tesla bude zisková a bude mít pozitivní cash flow, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji peněžních prostředků, ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. Nebude tak potřebovat navýšit peníze. Nicméně mnoho analytiků pochybuje o splnění tohoto cíle, který závisí na rychlém růstu výrobu sedanu Model 3.

V únoru Tesla pozastavila výrobu Modelu 3 na čtyři dny s tím, že v této době se uskuteční plánované práce na uzpůsobení zařízení, aby se zlepšila automatizace a odstranily problémy. Varovala, že další prostoje mohou přijít i v dalších měsících

Automobilky obvykle zastavují nebo zpomalují výrobu nových modelů, aby vyřešily problémy s výrobním systémem. Podle některých analytiků však Tesla zkrátila testování výrobní linky, aby se dostala na trh rychleji, a právě to mohlo způsobit počáteční výrobní problémy, napsala agentura Reuters.

autor: ČTK | 17. 4. 2018 11:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama