Tesla otevře svoje dobíječky ostatním elektromobilistům. Chce na ně získat dotace

Martin Přibyl Martin Přibyl
25. 6. 2021 14:46
Americká automobilka Tesla podle všeho mění svůj přístup k vlastní síti rychlodobíjecích stanic Supercharger, minimálně v Norsku a Švédsku by je měla otevřít i ostatním značkám.
Český Supercharger, ilustrační snímek
Český Supercharger, ilustrační snímek | Foto: Jan Horčík

Vlastní síť rychlodobíječek je jedna z příčin úspěchu Tesly. U starších Modelů S a X firma dokonce nabízela dobíjení na Supechargerech zdarma. Síť však také byla dlouhou dobu určena jen a pouze automobilům americké značky, ostatní elektromobily v ní dobíjet nemohly. Zejména v západní Evropě nebo USA to bylo nešťastné, síť Superchargerů je tam poměrně hustá. V Česku v současné době stojí na sedmi místech, na celém světě na 2700.

O možnosti otevření sítě Superchargerů ostatním výrobcům již delší dobu mluvil Elon Musk, vše záleželo na podmínkách, za nichž by se ostatní výrobci podíleli na nákladech. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer nedávno oznámil, že chce s Teslou o podobném kroku jednat. Nyní se podle všeho ledy pohnuly, minimálně v Norsku a Švédsku.

Tesla podle webu Electrek jedná s krajem Vestland v západním Norsku. Ráda by získala tamní finanční pobídky na výstavbu rychlodobíječek. To má však jednu zásadní podmínku, musí být přístupné i elektroautům ostatních výrobců.

Zástupci Vestlandu pak Electreku potvrdili, že je vedení Tesly ujistilo o tom, že firma má v plánu od září roku 2022 svoje stanice otevřít ostatním. Pokud to neudělá, norské úřady jí dotaci podle vlastního vyjádření nedají.

Podobné informace přicházejí podle webu Teslarati také ze Švédska, kde americká firma zažádala o dotaci na výstavbu šesti dobíjecích stanic. I tam musí být dobíječky přístupné autům ostatních výrobců a Tesla to potvrdila v žádosti o udělení státního příspěvku.

Zatím je otázkou, jestli Tesla k podobnému kroku přistoupí i v globálním měřítku. V rámci Evropy by nicméně podobný krok byl jednodušší, protože stanice jsou podle Electreku vybaveny CCS konektorem. Ten využívá drtivá většina elektroaut dostupných na trhu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy