Tesla naznačuje příchod konkurenta VW Golf. Navrhnout by ho mohla v Číně

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 1. 2020 11:24
V roce 2018 Elon Musk řekl akcionářům, že Tesla do pěti let představí a začne prodávat kompaktní model. Auto, které v nabídce amerického výrobce elektromobilů bude sedět pod Modelem 3, a jeho konkurencí budou jedny z nejprodávanějších vozů na světě: Toyota Corolla a VW Golf. Nyní novinka začíná nabírat obrysy.
Designová skica malé Tesly.
Designová skica malé Tesly. | Foto: Tesla/WeChat

Tesla minulý týden odhalila své plány postavit vývojové a designové centrum v Číně a na oznámení poutala i designérskou skicou zatím neznámého typu. Jeho příď připomíná Modely 3 a Y, ale záď je kratší a kompaktnější.

Jestli se jedná o skutečnou předzvěst vzhledu nového typu, je otázkou. O žádnou oficiální zprávu nejde a může jít jen o vějičku pro nábor nových pracovníků do zmíněného centra. Ti by se ale podle oznámení měli podílet na vývoji nového modelu, navrženého v Číně a podle Elona Muska prodávaného po celém světě. Právě kompaktní model, který by se stal přímým protivníkem Volkswagenu ID.3, by mohl být prvním úkolem nového týmu.

"Myslím, že by to bylo skutečně cool, a tak to uděláme, nebo se o to pokusíme. Postavíme vývojové centrum, v němž navrhneme původní čínské auto, které budeme prodávat po celém světě," řekl Musk. "Číňané jsou autory nejlepšího umění na světě a my bychom to celosvětově měli umět ocenit," cituje šéfa firmy anglický Autoexpress. Plán je to odvážný, samotným čínským automobilkám se například v Evropě zatím uspět nepodařilo.

Pokud se kompaktní model stane skutečností, rozšíří zástup modelů, které Tesla chce zařadit do své nabídky. V současné době zákazníkům dodává velký sedan Model S, menší Model 3 a SUV Model X. Ještě letos by měly začít dodávky menšího crossoveru Model Y (bude se mj. vyrábět v chystané továrně v Německu), chystá se sportovní Roadster, pick-up Cybertruck a nákladní tahač Semi. Jejich příchod je ale hudbou vzdálenější budoucnosti. Například Cybertruck by se měl podle Business Insideru začít vyrábět v příštím roce.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy