Tesla Model 3 úspěšnější než tradiční jednička Škoda Octavia? Realita ve Švýcarsku

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 4. 2019 14:54
Nejdostupnější Tesla, Model 3, nevzala útokem po svém příchodu do Evropy jen Norsko, kde se elektroautům daří kvůli daňovému zvýhodnění. V březnu to dotáhla na první místo statistik rovněž ve Švýcarsku, kde tak výrazné pobídky nejsou. Předehnala i tradiční švýcarský bestseller, Škodu Octavia.
Tesla Model 3.
Tesla Model 3. | Foto: Tesla

Podle informací švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se v březnu letošního roku prodalo v alpské zemi 1094 Tesel Model 3, na druhém místě byla Škoda Octavia s 801 zářezy a třetí Volkswagen Golf s 546 prodanými kousky.

Za celé první čtvrtletí pak nejlevnější z Tesel obsadila čtvrté místo (před ni se kromě první Octavie a druhého Golfu dostal ještě čtvrtý VW Tiguan). To navzdory tomu, že se začala prodávat až v průběhu února. Novinka kalifornského výrobce také přispěla k tomu, že Tesla za první tři měsíce prodala ve Švýcarsku víc aut než za celý rok 2018.

Švýcarští zákazníci mají poměrně vysokou kupní sílu, a tak nevadí, že se v současné době prodávají jen dražší verze "trojky" s pohonem všech kol, které stojí od 57 900 franků (asi 1,3 milionu korun), a že Švýcarsko na rozdíl od Norska pořízení elektromobilu až tak výrazně nezvýhodňuje.

V některých kantonech mají auta do zásuvky jen nižší nebo zcela odpuštěnou silniční daň, která se jinak vypočítává dle různých parametrů (výkonu, objemu, hmotnosti vozu - opět v závislosti na konkrétním kantonu). Zároveň si ale tamní vláda přeje, aby v roce 2022 jezdilo po silnicích ve Švýcarsku patnáct procent elektroaut.

Díky nástupu Modelu 3 ovšem prodej elektroaut roste. Za první tři měsíce koupili Švýcaři přes tři tisíce elektromobilů, za celý loňský rok to bylo lehce přes pět tisíc. Pokud by toto tempo pokračovalo, tak se segment elektrických aut ve Švýcarsku za rok 2019 zdvojnásobí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy