Tesla málem králem. O Model 3 je v Evropě zájem, předčil i Octavii nebo Dacii Duster

Jan Matoušek Jan Matoušek
30. 10. 2019 6:02
Ačkoliv Tesla nemá prodejní zastoupení zdaleka ve všech evropských státech a infrastruktura pro elektromobily má pořád své mouchy, přesto je o americké modely do zásuvky zájem. Dokazují to například i zářijové prodeje nových aut, kdy Modelu 3 jen těsně unikla pozice mezi desítkou nejprodávanějších modelů. Jaká je situace na trhu, se podívejte do galerie.
Foto: Volkswagen

SUV vládnou

SUV vládnou evropským prodejům, a nelze se proto divit, že se automobilky stále více soustřeďují na tuto část trhu. Jen v září patřilo tomuto segmentu přes 39 procent trhu. Žádná další kategorie se tomuto číslu nedokázala přiblížit, malá auta měla v září téměř 19procentní podíl na trhu.

Z popularity SUV těžil především koncern Volkswagen. Ten se stal jedničkou této části trhu se 102 400 prodanými kusy, když všechna jeho sportovně-užitková vozidla nabízená v září 2018 i 2019 zaznamenala meziroční prodejní růst. A do toho je potom samozřejmě ještě potřeba započítat nově příchozí modely, jako třeba VW T-Cross (na snímku).

Automobilové třídy a jejich podíl na trhu - září 2019

SUV 39,2 %
malá auta 18,9 %
kompakty 17,3 %
městská auta 7,5 %
střední třída 7,1 %
MPV 4,1 %
vany 2,5 %
vyšší střední třída 2,3 %
sportovní auta 0,7 %
luxusní auta 0,2 %
 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy