Tatra ve smyku: Král Dakaru Karel Loprais poprvé v životě na kurzu bezpečné jízdy

Eva Srpová Eva Srpová
18. 4. 2019 10:51
Říkají mu Monsieur Dakar a tento titul si právem zaslouží. Automobilový závodník Karel Loprais je šestinásobným vítězem rallye Dakar v kategorii kamionů. Letos se mimochodem stal také patronem projektu Jedu s dobou.
Karel Loprais na kurzu bezpečné jízdy | Video: SEJFER

Zmíněná akce právě odstartovala druhou vlnu, jde o vzdělávací program pro řidiče seniory. Díky finanční podpoře z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů se řidiči nad 65 let mohou zúčastnit jednodenního programu, na kterém se seznámí se zásadami bezpečné jízdy a změnami v legislativě a na polygonech, kterých je v Česku osm, si mohou vyzkoušet, jak své auto ovládat v krizových situacích.

Aktuálně je totiž více než pětina řidičů, kteří řádně platí povinné ručení na vůz, starší 65 let. Řidiči zkrátka stárnou, ale doprava je rok od roku hustší a starší řidiči často netuší, jak se změnila legislativa.

"I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat," dodal Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Projekt se poprvé uskutečnil vloni a senioři o něj projevili nebývalý zájem. "Letos jsme získali více než dvojnásobnou finanční podporu, díky které můžeme uspořádat jednou tolik kurzů," uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a předseda Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

Patron projektu Karel Loprais tak vůbec poprvé v životě absolvoval kurz bezpečné jízdy, celý závodnický život se totiž hlavně snažil jet na vítězství. Jak si na kluzné ploše ostravského polygonu Libros s novou Tatrou vedl, se podívejte na videu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy