Tatra ve smyku: Král Dakaru Karel Loprais poprvé v životě na kurzu bezpečné jízdy

Eva Srpová Eva Srpová
18. 4. 2019 10:51
Říkají mu Monsieur Dakar a tento titul si právem zaslouží. Automobilový závodník Karel Loprais je šestinásobným vítězem rallye Dakar v kategorii kamionů. Letos se mimochodem stal také patronem projektu Jedu s dobou.
Karel Loprais na kurzu bezpečné jízdy | Video: SEJFER

Zmíněná akce právě odstartovala druhou vlnu, jde o vzdělávací program pro řidiče seniory. Díky finanční podpoře z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů se řidiči nad 65 let mohou zúčastnit jednodenního programu, na kterém se seznámí se zásadami bezpečné jízdy a změnami v legislativě a na polygonech, kterých je v Česku osm, si mohou vyzkoušet, jak své auto ovládat v krizových situacích.

Aktuálně je totiž více než pětina řidičů, kteří řádně platí povinné ručení na vůz, starší 65 let. Řidiči zkrátka stárnou, ale doprava je rok od roku hustší a starší řidiči často netuší, jak se změnila legislativa.

"I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat," dodal Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Projekt se poprvé uskutečnil vloni a senioři o něj projevili nebývalý zájem. "Letos jsme získali více než dvojnásobnou finanční podporu, díky které můžeme uspořádat jednou tolik kurzů," uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a předseda Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

Patron projektu Karel Loprais tak vůbec poprvé v životě absolvoval kurz bezpečné jízdy, celý závodnický život se totiž hlavně snažil jet na vítězství. Jak si na kluzné ploše ostravského polygonu Libros s novou Tatrou vedl, se podívejte na videu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy