Táhnou ojetiny a motocykly. Češi si dovezli ze zahraničí také ojeté Rollsy a Trabanty

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
6. 6. 2022 11:42
Svaz dovozců automobilů (SDA) zveřejnil statistiky prodejů za prvních pět měsíců letošního roku. Výrobci nových aut se i nadále potýkají s nedostatkem komponent a váznou dodávky, výrazně se ale zvedly prodeje motocyklů. Navzdory květnovému poklesu se stále daří dovozu ojetých aut ze zahraničí.
Foto: Trabant

Dovoz ojetých osobních aut za pět měsíců letošního roku vzrostl meziročně o téměř 15 procent na 74 002 vozů. V samotném květnu ale import klesl o čtyři procenta na 16 273 aut. Průměrné stáří vozů činilo 10,6 roku, tedy stejné jako loni. Vyplývá to z aktuálních údajů o registracích zveřejněných Svazem dovozců automobilů (SDA).

Nejoblíbenější mezi dovozci je nadále Škoda s 15 686 vozy, druhý je Volkswagen se 14 885 dovezenými auty a třetí Ford s 5430 vozy. Na dalších místech je prémiová německá trojice BMW, Mercedes-Benz a Audi. Češi si do konce května rovněž dovezli 48 ojetých Ferrari a 49 Maserati, čtrnáct vozů Rolls-Royce z druhé ruky a 12 Trabantů.

"V květnu tempo dovozů ojetin míně polevilo, stále se však drží velmi blízko loňské rekordní úrovně. Pro další vývoj bude důležitý objem ojetin dovezený v červnu, který je tradičně z celého roku nejsilnější. Loni se v červnu dovezlo nejvíce ojetin od roku 2008. Nadále ovšem platí, že dovozy nestíhají pokrýt nedostatek ojetých vozů na českém trhu a zároveň negativně ovlivňují stáří a tím i kvalitu celé české nabídky," uvedla generální ředitelka Aures Holdings Karolína Topolová.

Prodej nových osobních automobilů v Česku naopak kvůli nedostatku dílů dál klesá. V prvních pěti měsících bylo v tuzemsku zaregistrováno 80 178 nových osobních aut, což je meziročně o 11,2 procenta méně. Proti předcovidovému roku 2019 byl pokles dokonce čtvrtinový.

Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s 34 761 registrovanými vozy (43,35 %) a z hlediska paliva vede benzín s 66,27 %, podíl nafty tvoří 25,35 %.U alternativních pohonů se letos zvýšil počet nově registrovaných čistě elektrických osobních automobilů o 33,4 %. Plug-in hybridy poklesly o 24,6 %, hybridní vozy bez vnějšího nabíjení nadále rostou, meziročně o 45,1 %.

Nadále ale pokračuje výrazný růst prodejů motocyklů. V obrobí od ledna do května se prodalo 11 671 strojů, loni to bylo 9413, meziročně je to tedy téměř čtvrtinový nárůst (konkrétně o 23,99 %) V květnu prodeje vzrostly meziročně o 12,02 %. Mezi značkami vede Honda, následují CF Moto, Yamaha, Piaggio a BMW.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy