Švédské Saaby teď budou z finské oceli

Radek Pecák Radek Pecák
1. 2. 2014 6:26
Firma dodávající ocel je výrobcem střech i pancířů pro vojáky
Továrna opět vyrábí Saab 9-3
Továrna opět vyrábí Saab 9-3 | Foto: Aktuálně.cz

Novým dodavatelem oceli pro švédskou společnost National Electric Vehicle Sweden AB (Nevs), která obnovila výrobu legendárních vozů SAAB, už nebudou švéské ocelárny.

Jak vyplývá z tiskové zprávy, auta nyní vyrábějí ze svitků dodávaných finským výrobcem speciálních ocelí Ruukki. Mimo jiné půjde o dodávky ultra pevné tvarovatelné oceli Litec a další klíčové komponenty zpracování vozu.

„Je skvělé, že můžeme být součástí vzkříšení jedné z nejznámějších švédských značek," říká viceprezident divize speciálních ocelí Ruukki Thomas Hörnfeldt. „Díky pružnosti výrobních kapacit a krátkým dodacím lhůtám dokážeme rychle reagovat na požadavky SAABu," dodává.

Skelet je nyní z vysokopevnostní finské oceli
Skelet je nyní z vysokopevnostní finské oceli | Foto: Aktuálně.cz

„Tvárné vysokopevnostní oceli Litec jsou téměř čtyřikrát pevnější než běžné tvarovatelné oceli a mají vysokou schopnost absorbovat energii a průniky do kabiny vozu v případě srážky," vysvětluje Jonas Adolfsson, produktový manažer Ruukki z divize Automotive. „S ultra pevnou ocelí je možné snížit tloušťku materiálu a tím získat lehčí vozy s nižší spotřebou paliva ale stejnými bezpečnostními parametry. V Ruukki se soustředíme na vývoj materiálů a jejich aplikaci tak, abychom splnili požadavky lehkých energeticky nenáročných vozů," dodává.

Bude i elektromobil

Nové automobily Saab vyjíždí z továrny v Trollhätenu již od 2. prosince loňského roku. Ještě letos by měl být představen i elektromobil.

Výroba v areálu v Trollhättanu se obnovila po dvou letech. Nejdříve bylo ale nutno obnovit zpřetrhané vztahy s dodavateli dílů, mnohé bylo nutné nahradit novými.

Zmíněná firma Ruukki je známá i české veřejnosti především jako výrobce ocelových střech. Její výrobky ale jsou rovněž v konstrukcích mostů, hal a přístavů, v těžebních strojích, rypadlech, nakládačích nebo v konstrukcích ledoborců. Firma má také zkušenosti s balistickou ochranou vozidel v civilním i armádním sektoru.

Od prosince je možné staronové vozy Saab objednávat prostřednictvím internetu, jejich cena je zhruba 300 000 švédských korun (zhruba 925 000 Kč).

Saab vyráběl automobily od roku 1949 a v roce 1989 se stal součástí tehdy největší světové automobilky General Motors. Američané Saab vlastnili až do roku 2010, kdy ji prodali nizozemské firmě Swedish Automobile. V roce 2011 byl Saab nucen přerušit výrobu kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům. Po neúspěšném pokusu o prodej Saabu do čínských rukou vyhlásil švédský soud koncem roku 2011 bankrot podniku.

Loni koupila majetek Saabu za nezveřejněnou cenu společnost NEVS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy