Stellantis hrozí zastavením výroby v Británii, žádá větší podporu elektromobilů

ČTK ČTK
25. 6. 2024 15:59
Ve velké Británii se elektromobily neprodávají v takovém počtu, jak tamní vláda chce. Automobilový koncern Stellantis, který sdružuje značky jako Peugeot, Citroën, Opel a DS se značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram, požaduje, aby se přistoupilo k větší podpoře elektromobility, pokud mají značky plnit stanovené cíle.
Fiat 600e, ilustrační foto.
Fiat 600e, ilustrační foto. | Foto: Jan Matoušek

Mezinárodní automobilový koncern Stellantis by mohl zastavit výrobu v Británii, pokud tamní vláda nepřikročí k větší podpoře poptávky po elektromobilech. Uvedla to v úterý šéfka britských aktivit podniku Maria Grazia Davinová. Dodala, že rozhodnutí ohledně budoucnosti výroby v Británii pravděpodobně padne dříve než za rok, informuje agentura AP.

Společnost Stellantis vyzývá k výraznější vládní podpoře poptávky po elektromobilech v Británii, aby dokázala vyhovět novým požadavkům na jejich prodej. Británie požaduje, aby se elektromobily v letošním roce na celkovém prodeji automobilek v zemi podílely minimálně 22 procenty. Do roku 2030 by se měl tento minimální podíl podle agentury Bloomberg zvýšit na 80 procent.

V případě nedosažení stanoveného minimálního podílu elektromobilů na celkovém prodeji budou automobilky čelit pokutám. Za každý automobil, který je bude dělit od splnění stanovaného podílu, budou muset zaplatit 15 000 liber (zhruba 440 000 Kč).

V prvních pěti měsících letošního roku se elektromobily na celkovém prodeji aut v Británii podle údajů britského svazu výrobců a prodejců motorových vozidel SMMT podílely jen zhruba 16 procenty. Británie poskytuje daňové úlevy na nákup elektromobilů podnikům, avšak spotřebitelům žádné subvence na elektromobily nenabízí.

Stellantis podobně jako další automobilky požaduje, aby Británie poskytovala daňové úlevy na elektromobily také spotřebitelům a aby podpořila rozvoj infrastruktury pro dobíjení elektromobilů.

Skupina Stellantis vznikla začátkem roku 2021 spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Fúze svedla dohromady značky francouzské skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS se značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram.

 

Právě se děje

Další zprávy