Nesmrtelné evropské bestsellery. Tato auta měla dávno skončit, přesto se dál vyrábí

Jan Matoušek Jan Matoušek
19. 2. 2021 6:02
Lada nedávno odhalila modernizovanou podobu až sedmimístného kombi Largus. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo v základu o úplně první Dacii Logan MCV. Zatímco v Evropě už toto rumunské kombi dávno skončilo, na některých trzích je stále k dostání. Proto jsme se podívali, které další nám známé bestsellery zůstávají různě po světě nadále v prodeji, přestože v Evropě už je neseženete.
Foto: Lada

Dacia Logan MCV jako Lada Largus

Na počátku února zahájil AvtoVAZ výrobu omlazené Lady Largus, která není ničím jiným než rebrandovanou a nově i silně vizuálně zmodernizovanou Dacií Logan MCV první generace. Zatímco ta se představila v roce 2006 a o sedm let později ji vystřídal nástupce, Lada Largus se začala vyrábět až v roce 2012. Jednalo se tak o první projekt ruské automobilky poté, co ji pod sebe začlenil Renault.

Zpočátku byl Largus minimálně vizuálně přesnou kopií Loganu MCV, nabízel se též v pěti- i sedmimístném provedení a nechyběla ani dodávka. Z odlišností lze jmenovat dále vyztužený podvozek, jiné motory nebo lepší protikorozní ochranu. Postupně se ale ruská verze začala více odlišovat i vizuálně, došlo třeba na pseudoterénní variantu Cross, pohon na CNG a naposledy tedy na úplně novou přední část ve stylu dalších modelů Lada, respektive novou palubní desku včetně dotykového displeje multimediálního systému. Pod kapotou je zážehová šestnáctistovka s osmi nebo šestnácti ventily.

Je nutné podotknout, že Largus je v Rusku poměrně populární, od roku 2012 vznikl ve 450 tisících kusech a drží se mezi nejprodávanějšími auty. Ceny pak startují v přepočtu na asi 201 tisících korunách, ovšem s pěti místy a bez klimatizace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy