Drahý benzin v Nizozemsku, levný v Bulharsku. Proč se ceny paliva v Evropě tak liší?

Jan Matoušek Jan Matoušek
6. 6. 2020 6:33
Cena litru paliva se napříč Evropou výrazně odlišuje. Důvodem je různá spotřební daň, která je například v Nizozemsku i dvakrát vyšší než v Bulharsku. V galerii si prohlédněte, jak se liší spotřební daň z paliva ve vybraných státech Evropské unie a jak se její výše promítá do cen benzinu Natural 95 a nafty.
Nové označení na čerpacích stanicích.
Nové označení na čerpacích stanicích. | Foto: Unipetrol

Česká republika

Výše spotřební daně, tedy nepřímé daně uvalené státem, z paliva je v České republice relativně nízká. Vyplývá to alespoň z dokumentu Evropské asociace automobilových výrobců (zkráceně ACEA). Litr benzinu je tak zatížen v přepočtu 13,28 koruny a litr nafty potom 11,31 koruny.

Aktuálně přitom podle dat na webu clever-tanken.de stojí litr Naturalu 95 i nafty na české pumpě v přepočtu 25,82 koruny. To je jedna z nejnižších cen v celé Evropě a také hluboko pod celoevropským průměrem.

Všechny ceny v tomto přehledu jsou počítány podle kurzu 26,62 koruny za euro.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy