Drahý benzin v Nizozemsku, levný v Bulharsku. Proč se ceny paliva v Evropě tak liší?

Jan Matoušek Jan Matoušek
6. 6. 2020 6:33
Cena litru paliva se napříč Evropou výrazně odlišuje. Důvodem je různá spotřební daň, která je například v Nizozemsku i dvakrát vyšší než v Bulharsku. V galerii si prohlédněte, jak se liší spotřební daň z paliva ve vybraných státech Evropské unie a jak se její výše promítá do cen benzinu Natural 95 a nafty.
Nové označení na čerpacích stanicích.
Nové označení na čerpacích stanicích. | Foto: Unipetrol

Česká republika

Výše spotřební daně, tedy nepřímé daně uvalené státem, z paliva je v České republice relativně nízká. Vyplývá to alespoň z dokumentu Evropské asociace automobilových výrobců (zkráceně ACEA). Litr benzinu je tak zatížen v přepočtu 13,28 koruny a litr nafty potom 11,31 koruny.

Aktuálně přitom podle dat na webu clever-tanken.de stojí litr Naturalu 95 i nafty na české pumpě v přepočtu 25,82 koruny. To je jedna z nejnižších cen v celé Evropě a také hluboko pod celoevropským průměrem.

Všechny ceny v tomto přehledu jsou počítány podle kurzu 26,62 koruny za euro.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy