Sportovní motorka jako tříkolka? Výstřední stroj od Yamahy ukazuje, že to jde a míří do výroby

Sportovní motorka jako tříkolka? Výstřední stroj od Yamahy ukazuje, že to jde a míří do výroby
Yamaha překopává zavedené zvyklosti v kategorii sportovních motocyklů.
Její model Niken má totiž vpředu dvě kola propojená vahadlem, které umožňuje náklony v zatáčkách.
Taková koncepce se zatím používá jen ve skútrech. Má ji například Piaggio MP3, díky kterému za jeho řidítka mohou lidé s běžným řidičákem na auto, ačkoliv má objem motorů půl litru.
Yamaha před několika lety začala prodávat také vlastní tříkolku Tricity 125, takže už má s podobným zařízením zkušenosti.
Foto: Yamaha
Jan Markovič Jan Markovič
30. 10. 2017 7:01
Yamaha Niken nebude první tříkolkou na světě, podobný systém používají některé skútry. U sportovně zaměřených motocyklů jde ale o nevídané řešení. Díky koncepci se dvěma koly v předu má mít jezdec větší jistotu při náklonech. Stroj, který Yamaha ukázala na autosalonu v Tokiu, je předprodukční koncept. Niken je ale už schválený do výroby a na začátku listopadu Japonci zveřejní i jeho cenu. Měl by se pak dostat i na české silnice.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy