Rychlost supersportů v rodinném balení. Splašená kombi proslavilo Audi, má je i Škoda

Jan Matoušek Jan Matoušek
19. 7. 2019 6:02
Nabídka ostrých hatchbacků a SUV je v současné době široká, naproti tomu sportovní kombi jsou úzce profilovanou skupinou automobilů. Přitom spojení praktické karoserie a silného motoru je na první pohled zajímavou kombinací. V těchto dnech navíc slaví jeden ze symbolů této třídy 25 let od svého vzniku. V galerii si proto můžete připomenout nejen Audi RS2 Avant, ale i některé další "splašené" kombíky z minulosti i současnosti.
Foto: Výrobci

Audi RS2 Avant - Jeden z prvních svého druhu

Jedním ze symbolů světa rychlých kombi je Audi RS2 Avant. Její premiéra proběhla před 25 lety a základem se stala poslední generace modelu 80 s platformou B4. Aby mohlo rychlé kombi vzniknout, daly se čtyři kruhy dohromady s Porsche, jinak by na RS2 (případně i celou řadu RS u Audi, protože právě toto kombi bylo jejím prvním členem) možná nikdy nedošlo. Konec konců právě v Zuffenhausenu u Porsche Audi RS2 Avant vznikalo.

Pod kapotou se objevil přeplňovaný pětiválec s výkonem 232 kW. To dnes není již tak oslnivé číslo, ovšem před čtvrt stoletím šlo o vynikající hodnotu. Síla byla navíc spojena s pohonem všech kol quattro s mezinápravovým samosvorným diferenciálem a ručním řazením. Z 0 na 100 km/h Audi zrychlovalo za 5,4 sekundy, ačkoliv někteří naměřili ještě o šest desetin lepší čas. Britský Autocar dokonce v roce 1995 rozjel RS2 z 0 na 48 km/h za 1,5 sekundy - rychleji než McLaren F1 nebo tehdejší monopost formule 1.

Maximální rychlost byla omezena na 262 km/h. Ačkoliv mělo původně vzniknout jen 2,2 tisíce kusů, konečné číslo se vyšplhalo až necelých 2900 kusů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy