Jedovaté diesely? Většina vypustí méně škodlivin než srovnatelné benzinové motory

Martin Přibyl Martin Přibyl
19. 12. 2018 6:02
Po vypuknutí aféry Dieselgate v roce 2015 začal na naftové motory doslova hon. Ukázalo se totiž, že Volkswagen (ale i další automobilky) dokázal obcházet měření emisí a v reálném provozu jeho nafťáky produkovaly podstatně více škodlivin, než kolik dovolovala norma. Ve společnosti začala panovat antidieselová nálada, která v Německu (a nejen tam) graduje plánovanými zákazy vjezdu naftových aut do center měst. Automobilky se však dokázaly poučit a řada nafťáků je dnes čistších než benziny. Podívejte se na srovnání odpovídajících benzinových a naftových verzí u pěti modelů.

Vycházíme z nezávislého Ecotestu německého autoklubu ADAC. Auta v něm musí pro dobré hodnocení splnit výrazně přísnější limity, než dovoluje norma. Postupně se zlepšují: zatímco testovaná naftová auta se starší emisní normou Euro 6b vypouštěla v jeho testu v průměru 341 miligramů oxidů dusíku na kilometr, nejnovější vozy (Euro 6c a Euro 6d-TEMP) dosahují na 81 mg. Přesvědčte se v naší grafice.

Foto: BMW

BMW řady 2 Active Tourer

Na kompaktním mnichovském SUV se jasně ukazuje čistota moderních dieselů. Výrazně nižší jsou emise oxidu uhelnatého CO (byť jsou v případě benzinu i přes řádově vyšší číslo v limitu daném normou), benzin je také horší v oblasti pevných částic. Filtr pevných částic u nafty pustí do ovzduší výrazně menší množství sazí.

218i 218d
Palivo  benzin nafta
Výkon 103 kW 110 kW
Spotřeba a emise CO2
Spotřeba 7,7 l/100 km 5,6 l/100 km
Emise CO2 212 g/km 178 g/km
Škodliviny
Emise uhlovodíků 11 mg/km 22 mg/km
Emise CO 375 mg/km 18 mg/km
Emise NOx 14 mg/km 14 mg/km
Hmotnost pevných částic 2,4 mg/km 0,2 mg/km
Množství pevných částic 1,46484 x 10¹¹/km 0,58792 x 10¹¹/km
Hodnocení ADAC 42/50 50/50
 

Právě se děje

před 20 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy