Jedovaté diesely? Většina vypustí méně škodlivin než srovnatelné benzinové motory

Martin Přibyl Martin Přibyl
19. 12. 2018 6:02
Po vypuknutí aféry Dieselgate v roce 2015 začal na naftové motory doslova hon. Ukázalo se totiž, že Volkswagen (ale i další automobilky) dokázal obcházet měření emisí a v reálném provozu jeho nafťáky produkovaly podstatně více škodlivin, než kolik dovolovala norma. Ve společnosti začala panovat antidieselová nálada, která v Německu (a nejen tam) graduje plánovanými zákazy vjezdu naftových aut do center měst. Automobilky se však dokázaly poučit a řada nafťáků je dnes čistších než benziny. Podívejte se na srovnání odpovídajících benzinových a naftových verzí u pěti modelů.

Vycházíme z nezávislého Ecotestu německého autoklubu ADAC. Auta v něm musí pro dobré hodnocení splnit výrazně přísnější limity, než dovoluje norma. Postupně se zlepšují: zatímco testovaná naftová auta se starší emisní normou Euro 6b vypouštěla v jeho testu v průměru 341 miligramů oxidů dusíku na kilometr, nejnovější vozy (Euro 6c a Euro 6d-TEMP) dosahují na 81 mg. Přesvědčte se v naší grafice.

Foto: Výrobci

Mercedes-Benz třídy C

Benzinový motor v Mercedesu třídy C patří k velice čistým pohonným jednotkám, ale na diesel také nemá. Problémem jsou emise oxidu uhelnatého (CO) a množství pevných částic. Všimněte si rovněž vyšších emisí NOx u benzinu: kvůli nim začal v roce 2015 na diesely hon, dnes mohou být u naftových motorů nižší než u těch benzinových.

C 200 C 220 d
Palivo benzin nafta
Výkon 135 kW 143 kW
Spotřeba a emise CO2
Spotřeba 6,9 l/100 km 5,2 l/100 km
Emise CO2 188 g/km 165 g/km
Škodliviny
Emise uhlovodíků 13 mg/km 2 mg/km
Emise CO 201 mg/km 9 mg/km
Emise NOx 35 mg/km 13 mg/km
Hmotnost pevných částic 0,5 mg/km 0,8 mg/km
Množství pevných částic 1,47115 x 10¹¹/km 0,01433 x 10¹¹/km
Hodnocení ADAC 47/50 50/50
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy