Špičková technika a materiály ze smetiště. Audi A3 má sedadla z recyklovaných lahví

Špičková technika a materiály ze smetiště. Audi A3 má sedadla z recyklovaných lahví
Foto: Audi
Martin Frei Martin Frei
6. 3. 2020 10:23
Audi pro mladé je opět o generaci mladší. Vypadá dynamičtěji, sdílí cestujícím rychlý internet a naviguje podle aktuální dopravní situace. Chytré funkce přebírá od větších modelů, základem zůstává platforma MQB společná s rodinnými auty skupiny Volkswagen. Hybridní pohon přijde později, ducha zelené doby zatím nejlépe vyjadřuje recyklované čalounění sedadel.

Každá další generace Audi A3 vypadá dynamičtěji než předchozí. Zachování pravidla potvrzují první snímky čtvrtého vydání, které byly včera odhaleny místo oficiální premiéry v Ženevě.

Ještě větší šestiúhelníková maska, v rozích nárazníku místo mlhovek falešné nádechy ve stylu Lamborghini. Plasticky zprohýbané boky nechávající vyznít vystouplé blatníky a široký rozchod kol, vyceněné zuby diodové optiky světel. I když se zjevně díváme na sportovní verzi S3 se sníženým podvozkem a divočejšími doplňky, posun ve vzhledu nové generace je jasně patrný.

Foto: Audi

Zařízení kabiny přebírá motivy větších modelů A6 nebo A8 s velkými obrazovkami. Nová A3 má už ve standardu digitální přístrojový štít s možností volby různých vzhledů. Multifunkční displej pro navigaci a komunikační rozhraní má desetipalcovou uhlopříčku a stojí za zmínku ze dvou důvodů.

Za prvé se na něj sice pohodlně vejde osm velkých ikon a sloupec rychlých voleb, přesto A3 nešetří a zachovává samostatný panel klimatizace. Umístění obrazovky v zorném poli řidiče pak pomáhají netradiční výdechy topení navazující na kapličku přístrojů.

V interiéru stojí za povšimnutí ještě ostře tvarovaná madla dveří, která korespondují s vnějšími tvary karoserie. A pak také čalounění sedadel, jehož syntetické části tvoří vlákna recyklovaná z PET lahví. Tím se Audi posouvá o krok dál v praktické udržitelnosti, dosud byla řeč hlavně o recyklovatelnosti materiálů, které jdou z auta ven po skončení jeho životnosti.

Mechanický základ vozu se výrazně nemění. Pětidveřová karoserie Sportback narostla do délky o tři centimetry na 4340 mm při stejném rozvoru 2640 mm. Později ji doplní čtyřdveřový sedan, s třídveřovou verzí se již nepočítá. Základní varianta podvozku má vzadu vlečenou nápravu, nezávislé zavěšení je vyhrazeno motorům od 110 kW.

V březnu se začnou dodávat varianty 1.5 TSI (110 kW) a 2.0 TDI (85 a 110 kW) s předním pohonem. Postupně budou nabíhat další verze jako pohon všech kol quattro, 1.5 g-tron na zemní plyn a plug-in hybrid e-tron.

Základní cena začíná na 705 900 korunách za 110kW benzinové TSI, nafťáky vyjdou na minimálně na 742 900 Kč (85kW verze), resp. 847 900 Kč (110kW varianta je standardně s dvouspojkovým automatem). Ceník je ale plný lákavých příplatků, které cenu zvládnou vyšponovat o poznání výše.

V porovnání s konkurencí v podobě BMW řady 1 a Mercedesu třídy A pak Audi jednoznačně patří k dražším nabídkám. Oba němečtí soupeři se dají sehnat pod sedm set tisíc a to i s podobně silným 100- (Mercedes), resp. 103kW (BMW) motorem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy