Výstavy aut za socialismu. Připomeňte si tehdejší novinky na dobových fotkách

Škoda 450 na veletrhu v Brně v roce 1956.
Těsně po druhé světové válce se mezinárodní autosalony ještě krátce pořádaly v Praze. Vystavovány tam pravidelně byly nejen vozy československé, ale také zahraniční výroby. Poslední ročník se ale v československé metropoli uskutečnil v roce 1947, pak přišel únorový komunistický převrat a nová auta se prezentovala především v Brně. V onom roce 1947 mohli návštěvníci obdivovat třeba Aero Minor II, které ale mělo jen jepičí život…
… nebo Tatru 600 Tatraplan. Ani ten se nedočkal dlouhé životní dráhy, centrálně plánované hospodářství to nedovolilo. Přesto jde o výrazně známější auto než Minor II.
V roce 1955 se poprvé na brněnském výstavišti konala výstava, která představovala výrobky československého strojírenství. Pochopitelně tam nechyběly automobily jako třeba Škoda 440, známá pod neoficiálním označením Spartak. Snímek je z roku 1956.
Stejný rok, stejná akce a ještě více vyšperkovaný Spartak. Luxusní dvoubarevné lakování doplňují pneumatiky s bílým lemem. Takové auto se objevilo především na exportních trzích, vždyť první kusy v Mototechně měly chromované díly pouze natřené barvou. Chrom byl nejprve určený jen na export.
Foto: Fortepan / Faragó György
Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 2. 2023 6:32
Nejprve Praha, následně Brno. Dvě velká československá města, kde se za socialismu konaly hlavní automobilové přehlídky. Návštěvníci na nich mohli obdivovat auta nejen domácí, ale i zahraniční výroby a rozhodně ne jen ze socialistických států. Autosalony se ale konaly i v jiných zemích. Čím vším se automobilky za železnou oponou chlubily, si můžete připomenout v galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy