Škoda Felicia, Yugo nebo Wartburg. Kabriolety byly perlami socialistického autoparku

Škoda Felicia platí za jeden z nejkrásnějších automobilů východního bloku.
Škoda 1200/1201 otevřenou karoserii v sériové verzi nedostala, dalším kabrioletem s okřídleným šípem se tak v roce 1957 stala Škoda 450. Ta vycházela z modelu 440 "Spartak" a jednalo se jedno z nejhezčích aut východního bloku. Sériová výroba začala v roce 1958, trvala však jen jeden rok. Dohromady vzniklo 1010 kusů, až dvě třetiny z toho zamířily na export, mimo jiné i do USA.
Poměrně zajímavou kapitolu představují vozy Lada se stahovací střechou. Na základě modelů Samara a Niva jich vzniklo několik, víceméně všechny ale na exportních trzích na Západě. Toto je třeba kreace finského dovozce, společnosti Konela, z konce 80. let.
V Polsku příliš otevřených automobilů v dobách socialismu nevzniklo. Kabriolet na základech Fiatu 125p nepřešel prototypovou fázi, Syrena Sport se sice jako kabriolet tvářila, ale její střecha nebyla odnímatelná. A tak prapor držel vlastně jen Polski Fiat 126p alias Maluch. Kabriolet Bosmal, který vznikl ve stejnojmenném vývojovém středisku, se navíc začali dělat až v roce 1991. Nakonec vzniklo lehce přes pět stovek kabrioletů s masivním bezpečnostním obloukem.
Nástupcem vozidel IFA F9 se stal v roce 1956 Wartburg 311, jehož podvozek využíval komponenty předchůdce. Byl ale výrazně pohlednější a také vznikal v mnoha variantách od sedanu přes kombi až po kupé, čtyřmístný kabriolet a asi nejpozoruhodnější provedení - roadster 313/1 Sport. Ten měl dvoumístnou karoserii, pevnou nebo plátěnou sundavací střechu, posílený motor a až na detaily téměř úplně odlišnou karoserii než výchozí model 311. Auto se vyrábělo mezi lety 1957 a 1960, dohromady vzniklo 469 kusů jednoho z nejhezčích socialistických aut.
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 6. 2021 6:02
Léto přichází a s ním i ideální čas na automobily bez střechy. Kdy jindy si užít jízdu s otevřeným nebem nad hlavou, než právě za slunečného počasí v kombinaci s vysokými teplotami. Je pravda, že nabídka kabrioletů se v posledních letech zmenšila. Socialistický autopark na tom ale byl ještě mnohem hůř. Kabrioletů bylo málo, většina jen pro vyvolené. Podívejte se, jaká auta se nabízela bez střechy.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 16 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy