Slovenská Žilina vs. slezské Nošovice. U Kie v pondělí obnoví výrobu, u Hyundaie ne

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
1. 4. 2020 15:46
Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku prodlouží kvůli pandemii nového typu koronaviru odstávku výroby o týden. Výroba by se měla opět rozjet po Velikonocích v úterý 14. dubna v 06:00. Odstávka tak bude pokračovat i u většiny subdodavatelů firmy. V 90 km vzdálené Žilině se naopak výroba aut opět rozběhne v pondělí 6. dubna. Tedy podle původního plánu.
Výroba elektrického modelu Kona ve slezských Nošovicích.
Výroba elektrického modelu Kona ve slezských Nošovicích. | Foto: Hyundai

"Stále platí, že zaměstnancům bude náležet náhrada mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku," uvedl Pavel Barvík, mluvčí nošovického závodu značky Hyundai. Výroba je dočasně pozastavena od pondělí 23. března.

Část zaměstnanců v Nošovicích ale v pondělí a úterý do práce půjde. Důvodem je opačný přístup slovenské Kie, která bude od pondělí 6. dubna znovu vyrábět a z Nošovic odebírá převodovky.  "Dvoudenní výjimku má oddělení převodovkárny z důvodů nutnosti zajištění dodávek pro naše partnery. Od středy se připojí k odstávce. Na dvou směnách se celkem jedná o zhruba 180 zaměstnanců," uvedl Barvík.

Hyundai ve slezských Nošovicích zaměstnává přibližně 3300 lidí, dalších asi 8700 zaměstnanců pracuje u jejích subdodavatelů.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Automobilka tam v březnu zahájila výrobu vozu Kona Electric, prvního automobilu na elektrický pohon sériově vyráběného v České republice. Kromě něj v závodě produkuje typ Hyundai Tucson a několik verzí modelu Hyundai i30. Automobilka vyrábí 1500 aut denně, loni vyprodukovala 309 500 vozů.

Společnost Hyundai Motor dnes v Soulu oznámila, že její celosvětový prodej v březnu klesl o 21 procent na 308 503 vozů, což je pro tento měsíc nejméně za 11 let. Poptávka po autech je slabá kvůli koronavirové pandemii, podnik také musel přerušit výrobu v některých zahraničních továrnách.

Kormě České republiky Hyundai zastavil výrobní linky ve Spojených státech a v Indii. Jihokorejské závody automobilky ale fungují s využitím téměř všech kapacit.

Výrobu zastavily automobilky a výrobci automobilových dílů po celé Evropě. V Česku nevyrábějí například i automobilky Škoda Auto a Toyota Peugeot Citroën Automobile. Škoda Auto už rovněž oznámila prodloužení odstávky výroby, a to minimálně do 14. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy