Škodovky budou bez ozdob, říká šéfdesignér Kabaň

Radek Pecák Radek Pecák
14. 6. 2011 5:14
Průzkumy mezi zákazníky a analýzy prý designérům moc nepomáhají
Foto: Škoda-Auto

Rozruch vzniklý po  ženevském představení Škody Vision D, tedy prvního díla, kterým své představy o designu příštích škodovek představil veřejnosti šéfdesignér Jozef Kabaň, už trochu utichl. Proto mohl tento tvůrce tvarů nejrychlejšího auta světa Bugatti Veyron podrobněji vysvětlit své myšlenky a záměry. Učinil tak v rozhovoru pro specializovaný časopis AutoDesign&Styling. Celý rozhovor si můžete přečíst v jeho 30. čísle, my přinášíme několik výňatků.

To, že jsou představy o novém designu vozů Škoda, má podle Kabaně jednoduchý důvod. "Chtěli jsme představit novou stránku designu na něčem, co Škodovka momentálně nemá ve svém portfoliu, aby nedošlo ke zbytečným debatám, či to už je, nebo není konkrétní model," řekl šéfdesignér časopisu v odpovědi na otázku, proč pro představení nového tvarosloví zvolila Škoda zrovna pětidveřový hatchback.

Kabaň si přeje, aby škodovky nadále kupovali lidé, kteří se pro ně rozhodnou racionálně, ale rád by, aby "stejně reagovalo srdce". "Jedna z věcí proto je ukázat čistotu tvaru. Auta není nutné zdobit, pokud jsou proporce správně zvolené," vysvětlil.

Kabaň se názory veřejnosti moc neřídí 

Škoda v příštích letech nepůjde cestou, jako volí například Ford, který používá na svých vozech řadu dekorací a módních prvků. "Nechci hodnotit Ford ani jiné značky, určitě mají vše dobře promyšlené a mají vlastní představy o svých zákaznících. Mohu mluvit jen o tom, o co se snažíme my a jsem přesvědčený, že naše cesta je správná," uvedl Kabaň a vysvětlil, jak k problému přistupuje. "Mám radši, když člověk nenavrhuje věci tak, že je dekoruje, ale že jim rozumí a podle toho řeší jejich vzhled. Když je jen zabalíte do další krabice a vymyslíte obal, tak se na výsledku odrazí," řekl jasně.

Kabaň se vůbec příliš neřídí momentálními požadavky zákazníků. "Zeptejte se dnes lidí, co chtějí a oni vám to řeknou. Zeptejte se jich zítra a možná vám už řeknou něco úplně jiného... Nestačí udělat jen zákaznický průzkum, můžete dělat analýzy, jaké chcete, a přesto nikdy netrefíte žádný trend. V první řadě musíte mít jasno v tom, co chcete dělat vy," odpověděl na otázku, zda vychází z toho, co chtějí zákazníci.

Tu je třeba přiostřit, onde vyhladit...

Kabaň v rozhovoru také vysvětlil, jak to vlastně bude s přítomností ostrých hran a přechodů na nových modelech Škoda. "Neznamená to, že identické hrany jako na Vision D budou na všech našich autech. Když vaříte sladké jídlo, tak je občas dobré použít sůl, aby správně chutnalo. I tady jde o kombinaci několika věcí. U každého auta bude trochu jiná ostrost či oblost hran, aby auto působilo, jak má..."

Na konceptu Vision D není sice prvek pilotní kabiny (který vytváří mimo jiné zatmavené čelní sloupky)  a který je dnes přítomen na třech modelech škodovky, ale podle Kabaně to neznamená, že by se nemohl ještě na dalším autě objevit. "Fabia a Yeti jsou příkladem toho, jak se díky takto jednoduchému prvku dá vytvořit extrémně zajímavý a originální design. Proto má u nás tento prvek perspektivu," vysvětlil Jozef Kabaň.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy