Škoda zvedla ceny o desítky tisíc korun. Nejvíce zdražují méně ekologické verze

Jan Matoušek Jan Matoušek
6. 4. 2020 6:02
Škoda Auto k prvnímu dubnu výrazně pozměnila ceníky svých modelů. Jiná je především cena, která se zvedla prakticky u všech nabízených modelů s výjimkou nové a naopak dosluhující Octavie. Nejde přitom o nezanedbatelné sumy, v některých případech je rozdíl v cenách i přes 60 tisíc korun.

Škoda úpravu ceníků zdůvodňuje mimo jiné celkovým zvyšováním cen na trhu. "Jedním z důvodů úprav cen automobilů je inflace, která přináší růst dodavatelských cen a zároveň cen práce. Rostou i ceny energií," říká mluvčí Škody Pavel Jína. "Dalším ovlivňujícím faktorem jsou také legislativní nároky na nové modely," dodává. Mezi takové legislativní nároky patří například nutnost stále většího množství bezpečnostních prvků.

V přehledu najdete výčet změn u drtivé většiny modelů mladoboleslavské automobilky. Výjimkou je pouze Octavia, a to ať už nová, anebo dosluhující starší provedení s karoserií kombi.

Důvod je jednoduchý, ceníky se u těchto vozidel nezměnily. Například dosluhující Octavii Combi a její nové akční verzi 125 let jsme se věnovali podrobně (více zde) a porovnali jsme ji také s konkurencí (více zde). Zmínit se snad můžeme pouze o tom, že dosluhující provedení Scout nepatrně zlevnilo.

Novou Octavii jsme také z hlediska cen již rozebírali. Takže jen pro zopakování: liftback začíná na 596 900 korunách (více zde) a kombi na 636 900 korunách (více zde).

Foto: Martin Přibyl

Škoda Citigo-e iV: +20 tisíc korun

A začít můžeme hned u nejmenšího modelu značky, který je od loňského roku nabízený už jen v čistě elektrické verzi Citigo-e iV (test čtěte zde). Parametry pohonného ústrojí, tedy výkon 61 kW a udávaný dojezd 252 km se nezměnil. Z ceny 479 900 korun je však nyní suma 499 900 korun. I nadále však platí možnost využití ekobonusu - to znamená buď wallbox s instalací zdarma, nebo cenové zvýhodnění 30 tisíc korun.

Cena elektrického Citiga přitom nestoupá poprvé. V době uvedení na trh na podzim loňského roku stálo prvních 500 aut 429 900 korun, a navíc mělo dobíjení od ČEZ na rok zdarma. Jakmile se kvóta vyprodala, stoupla cena na již zmíněných 479 900 korun. Spolu s ní se však zlepšila výbava vozu, kdy už byl v ceně zahrnut paket výbavy v hodnotě 20 tisíc korun. Teď tedy roste cena podruhé.

Základní výbava nicméně zůstává takřka stejná, přibyl v ní vzdálený přístup k vozu po dobu deseti let. Jednou z mála změn v příplatkové výbavě je zdražení rozšířené záruky na 5 let nebo 100 tisíc km (varianta se 150 tisíci km už není dostupná) v kombinaci se zárukou mobility Plus. Cena této služby stoupla o 2200 korun na 4200 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy