Škoda vytáhne na asijskou konkurenci unikátní asistenty

Radek Pecák Radek Pecák
29. 12. 2011 8:11
Největší novinkou v budoucích škodovkách bude plejáda bezpečnostních asistentů
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Rok 2011 byl pro mladoboleslavskou automobilku Škoda přelomový, byť se to tak z hlediska běžných uživatelů aut na první pohled nejevilo. Ti zaznamenali až na konci roku příchod malého vozu Škoda Citigo.

Jenže už na jaře, půl roku poté, co do šéfovského křesla v mladoboleslavském Pentagonu (lidový název pro budovu, kde sídlí vedení firmy) usedl Winfried Vahland, se na autosalonu v Ženevě představilo nové firemní logo a současně i octavia přestavěná na elektřinu.

Tím Škoda oficiálně poprvé přiznala, že i ona ve své budoucnosti bude vyrábět a prodávat elektromobil, byť jak se odpovědní činitelé vyjádřili: "Nikdy nebylo řečeno, že elektrickým modelem bude právě octavia."

Elektřina je zatím odložena

Elektřina je ovšem hudbou dosti vzdálené budoucnosti. V sériové podobě se lze elektromobilu s okřídleným šípem na kapotě dočkat až někdy kolem roku 2015. Dříve se pravděpodobně ukáže auto, které bude mít sice v interiéru baterie, ale které bude nadále jako hlavní zdroj pohánět spalovací motor.

Ještě zásadnější roli pak v procesu odhalování budoucnosti nejvýznamnější tuzemské firmy sehrál autosalon ve Frankfurtu v září. Zde představený koncept Škoda Mission L je z hlediska vnějších tvarů prakticky totožný s budoucí Škodou Rapid, tedy novou velkou a přitom levnou škodovkou, kterou chce Škoda prodávat v Evropě, Rusku a Číně.

Po letošku je také jasné, že budoucí vozy Škoda se od těch nyní vyráběných budou hodně lišit i technologicky. Samozřejmě že se budou hledat co nejlevnější řešení, že se bude pokračovat ve snižování objemu motorů a hmotnosti vozů... To ale dělají všichni.

To, čím bude chtít mladoboleslavská firma a vůbec Volkswagen vyrazit trumfy z rukou zejména korejské konkurenci, která stále sílí, budou například asistenční systémy, které zvyšují bezpečnost posádky a snižují možnost vzniku nehody, případně jejích následků.

Asistenčních systémů bude víc a víc

Proto se také ve Škodě Citigo, společně s VW Up!, objevil na třídu minivozů unikátní samočinný brzdový asistent. Ten je schopen v rychlostech až do 30 kilometrů v hodině (v závislosti na povrchu pod koly) díky laserovému snímači a spolupráci s ESP zastavit auto samočinně před jakoukoli překážkou, která je vyšší než klasický obrubník.

Je nepochybné, že obdobný systém se bude objevovat ve všech nově přicházejících autech Škody, ať již půjde o novou generaci (Octavia, Roomster, Fabia a pak Suberb a Yeti), anebo o zcela nový typ, jako bude zmiňovaný Rapid, větší SUV, než je model Yeti, a možná i velké MPV.

Tento asistent rozhodně nebude jediný, který bude mít řidič ve škodovkách příštích let k dispozici. Už nyní mateřský Volkswagen (stejně jako řada jiných předních automobilek) disponuje systémy, které například varují řidiče před nechtěným vybočením z jízdního pruhu, a dokonce ho tam samy vrátí, varují před vozidlem v mrtvém úhlu či sledují stav bdělosti řidiče.

Je téměř jisté, že se alespoň některý z těchto systémů, které vyžadují například zabudování kamery do interiéru vozu před přední sklo, objeví buď již na jaře v rapidu, nebo s pravděpodobností hraničící s jistou na podzim v nové generaci škodovácké vlajkové lodi jménem Octavia.

Lze rovněž předpokládat další rozvoj funkcí nově představeného kombinovaného navigačního systému v modelu Citigo. Ten je totiž propojen s řídicími jednotkami vozu, a může tak zobrazovat řadu speciálních funkcí, na které v klasickém palubním počítači není místo. Také bylo díky tomu možné maximálně zjednodušit použité autorádio. Například oblíbenou hudbu si totiž lze z počítače stáhnout do této "krabičky".

 

Právě se děje

před 3 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 27 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy