Škoda v Ženevě předvede unikátní hybrid. Kombinuje plyn, benzin a elektřinu

Jan Markovič Jan Markovič
28. 2. 2018 9:51
Studie Škoda Vision X se jako první hybrid v historii značky představí příští týden na autosalonu v Ženevě. Crossover bude pohánět benzinový motor 1.5 TSI G-Tec, který spaluje také CNG, tedy stlačený zemní plyn. K tomu se ještě přidá elektromotor. Crossover proto slibuje velmi nízké emise.
Škoda zatím zveřejnila jediný snímek konceptu Vision X. Auto odhalí v Ženevě.
Škoda zatím zveřejnila jediný snímek konceptu Vision X. Auto odhalí v Ženevě. | Foto: Škoda Auto

První hybrid v historii značky, první vůz s pohonem všech kol bez využití kardanové hřídele. To je koncept Škoda Vision X, který se za necelý týden představí na autosalonu v Ženevě. Škoda na něm ukáže nejen design budoucího crossoveru, tedy vozu kombinujícího kategorie SUV a běžných hatchbacků, ale i unikátně řešený hybridní systém.

Schéma hybridního systému Škody Vision X
Schéma hybridního systému Škody Vision X | Foto: Škoda Auto

Auto pod kapotu dostalo systém složený ze spalovacího motoru a elektromotoru, přičemž jednotka 1.5 TSI G-Tec je schopná konzumovat také stlačený zemní plyn. Disponuje výkonem 96 kW, tedy 130 koní a maximálním točivým momentem 250 Nm. Nádrže na CNG jsou umístěné pod zadními sedadly a za zadní nápravou. Spalovací motor pohání pouze přední kola.

Elektromotor se naopak stará o pohon zadních kol, dohromady půjde tedy o takzvané paralelní 4×4, které se spustí jen v případě potřeby - kvůli akceleraci nebo trakci. Díky tomu není nutné propojovat zadní a přední nápravu hřídelem, což šetří na hmotnosti a tím i na spotřebě.

Čistě na elektrický pohon vydrží auto jet zhruba dva kilometry. Energii elektromotor čerpá ze 48voltového ion-lithiového bateriového palubního systému. Díky rekuperaci se baterie za jízdy dobíjejí.

Škoda Vision X by měla podle informací automobilky ujet na jedno natankování až 650 kilometrů. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 9,3 sekundy a maximálně jede až 200 km/h. Slibuje velmi nízké emise, konkrétně 89 g CO2 na kilometr.

Mladá Boleslav zatím zveřejnila jediný snímek novinky, který odhaluje design přídě. Jak bude budoucí sériový crossover vypadat, tedy naznačí až přímo na ženevském výstavišti. Použitý hybridní systém by se také mohl objevit v sériové podobě. Pokud se tak stane, rozšíří se zřejmě i do dalších vozů koncernu Volkswagen.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V USA zbankrotoval řetězec kin a restaurací, měl 41 poboček

Kvůli pandemii koronaviru zbankrotoval americký řetězec kin spojených s restauracemi Alamo Drafthouse Cinema. Vznikl roku 1997 v Texasu, kde měl nejvíc ze svých 41 poboček. Další se nacházely v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu nebo Kansas City.

Podle agentury AP se teď firma pokusí využít 11. kapitoly bankrotového zákona, která je v USA častým nástrojem restrukturalizace. Společnostem umožňuje odprodat část byznysu, obměnit vedení, dohodnout se s věřiteli na dalším postupu a po čase se případně vrátit k běžnému fungování.

"Tento proces firmě zajistí tolik potřebné financování na stabilizaci situace v době pandemie, která měla bezprecedentní a nezměrný dopad na zábavní průmysl i gastronomii," uvedl řetězec, který byl podle AP známý špičkovou kvalitou obrazu a zvuku v kinech i kvalitním jídlem a občerstvením v restauracích. Pobočky musely stejně jako většina světových kin zavřít vloni v březnu kvůli první vlně pandemie koronaviru, nyní v omezeném režimu fungují jen v několika amerických státech.

Zdroj: AP
Další zprávy