Škoda stáhla z českého trhu všechny eko verze nových aut. Skončil i Superb GreenLine

Ondřej Běhal
22. 8. 2016 14:08
Škoda přestala na českém trhu oficiálně nabízet ekonomickou a ekologickou řadu GreenLine. Superby GreenLine a Octavie GreenLine bude vyrábět pouze individuálně pro velkoodběratele. Nově upřednostňuje auta na zemní plyn CNG a chystá plug-in hybridy, tedy vozy, které částečně jezdí na elektřinu.
Škoda Superb Combi GreenLine.
Škoda Superb Combi GreenLine. | Foto: Ondřej Běhal

Vozy ekologické série GreenLine zcela zmizely z nabídky Škody Auto na českém trhu. Jako poslední z nich vypadly Superb GreenLine a Superb Combi GreenLine, tedy auta s naftovým motorem 1.6 TDI a dalšími změnami přispívajícími ke snížení spotřeby - například sníženým podvozkem. Původně měl přitom provedení GreenLine téměř každý model značky Škoda - Fabia, Roomster, Rapid, Yeti i Octavia.

Podle mluvčího Škody Auto pro český trh Vítězslava Pelce stojí za koncem modelů GreenLine dlouhodobé směřování automobilky k alternativním palivům. "Zákazníkům, kteří upřednostňují ekonomický a ekologický provoz, Škoda nabízí modely G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG)," tvrdí Pelc.

Ekologická budoucnost Škody spočívá v plug-in hybridech, tedy autech, která kombinují klasický spalovací motor a elektromotor. Elektrickou energii si přitom nejen vyrábějí takzvanou rekuperací, tedy přeměnou z kinetické energie při brzdění, ale jejich baterie se dají dobíjet i z běžné sítě jako elektromobily.

"Značka Škoda aktuálně připravuje model Superb s plug-in hybridním pohonným ústrojím, hybridní technologie bude rovněž v budoucnu nedílnou součástí SUV-ofenzivy," prozradil Vítězslav Pelc.

Modely GreenLine sice zmizely z oficiálních zákaznických ceníků, ale velkoodběratelé si mohou jejich výrobu vyžádat. "Superb GreenLine, ale i Octavii GreenLine je možné vyrobit individuálně," potvrdil Pelc.

Škoda Superb GreenLine
Škoda Superb GreenLine | Foto: Škoda Auto

Škoda Superb GreenLine se chlubila spotřebou 3,7 l nafty na každých 100 km, tedy o tři deci nižší než běžný model s motorem 1.6 TDI bez speciálních ekologických opatření. Ten zůstává i nadále v nabídce. Nejnižší spotřebou ze všech aut střední třídy se nyní chlubí Renault Talisman 1.5 dCi, u něhož výrobce uvádí spotřebu 3,6 l na 100 km. Porovnávat auta různých velikostí, typů karoserií a motorů podle spotřeby i dalších parametrů můžete zde.

Škoda není jediná, která z tuzemského trhu stáhla speciální ekoverze. O prázdninách ke stejnému kroku sáhl například Ford, který už nenabízí Mondeo Econetic. Z ceníku Volkswagenu Golf se vytratila varianta BlueMotion. O speciální ekonomické a ekologické verze mezi českými zákazníky není zájem. Řada opatření, kterými se dříve ekoverze odlišovaly, se navíc stala standardní výbavou celých modelových řad. Jde například o stop-start systém automaticky vypínající motor po zastavení nebo o pneumatiky s nízkým valivým odporem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy