Škoda Snowman nakonec nebude SUV. K mání má být za více než 7,5 milionu korun

Radek Pecák Radek Pecák
1. 4. 2016 10:55
Termín uvedení stroje určeného na úpravu sjezdovek na trh se shoduje s dobou, kdy tuzemská automobilka Škoda hodlá začít prodávat svůj druhý automobil kategorie SUV.
Rolba Škoda bude mít hybridní pohon
Rolba Škoda bude mít hybridní pohon | Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda definitivně učinila přítrž úvahám, že její nové velké SUV, které je v současné době blízko zahájení výroby, se bude jmenovat Snowman.

Vyplývá to z jejího aprílového žertíku, kdy zveřejnila snímek prototypu sněžné rolby právě s tímto názvem. Je tedy čím dál pravděpodobnější, že při oficiální premiéře automobilové novinky značky na pařížském autosalonu bude v září potvrzeno jméno Kodiaq.

Zatím má Škoda v nabídce jediné SUV. Již od roku 2009 nabízí menší model Yeti. Jeho test si můžete přečíst zde.

Pokud by se v případě rolby nejednalo o apríl, ale o seriózně zamýšlenou tiskovou zprávu, pak by Škoda Snowman byla první rolbou s hybridním pohonem.

Stroj je dlouhý 9,13 metru (i s radlicí a zadní frézou) a bez pásů je široký 2,50 metru (s radlicí 5,26 metru).

Systémový výkon hybridního pohonného ústrojí dosahuje až 295 kW (400 k), systémový točivý moment pak 650 Nm. Při jízdě ze svahu rekuperuje tento efektivní pohon energii a ukládá ji do ionlithového akumulátoru.

Snowman podle Škody dosahuje maximální rychlosti 20 km/h, překonává stoupání 100 procent a je schopen se otočit na místě. Spokojí se s průměrnou spotřebou zhruba 14 litrů paliva za hodinu. 

"Ze ,simply clever‘ detailů, typických pro vozy značky Škoda, je třeba zmínit magnetický držák pro lopatu na sníh, vyhřívaný držák na termosku a multifunkční schránku, do které se vejdou sněhule i lavinový vyhledávač. Na přání může být Snowman vybaven i klimatizovanou schránkou, v níž se sluneční brýle nerosí a lze v ní usušit rukavice a čepici," uvádí se v tiskové zprávě.

Prodej modelu Škoda Snowman bude v prosinci 2016 zahájen v Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na dalších důležitých evropských trzích. Základní cena činí 280 000 eur (více než sedm a půl milionu korun). To by z tohoto výrobku učinilo zdaleka nejdražší škodovku v celé její historii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy