Škoda Scala v provozu bez maskování. Už nyní se testuje, co dostane při modernizaci

Eva Srpová Simona Janíková Eva Srpová, Simona Janíková
20. 12. 2018 11:45
Na českých silnicích už je možné potkat novou Škodu Scala bez maskování. Vůz se na začátku prosince oficiálně představil na prezentaci v Tel Avivu, ale testy probíhají dál. Spuštění ostré výroby v boleslavském závodu je naplánováno na začátek příštího roku.

V okolí Mladé Boleslavi natočila novou, stříbrně lakovanou Scalu v provozu Simona Janíková. "Už se vyrobilo sto předsériových aut a po silnicích okolo závodu jich aktuálně jezdí desítky," řekl Aktuálně.cz Pavel Jína ze Škody Auto, který má projekt modelu Scala na starosti.

Testovací auta ujedou v době předsériového testování a vývoje miliony kilometrů a záměrem je důkladněji prověřit odolnost a techniku.

"Ověřujeme životnost a kvalitu jednotlivých komponent, jejich chování v různých podmínkách a to, že nedochází k odchylkám v rámci testované skupiny vyrobených aut. Zároveň se při testovacích jízdách ladí nastavení podvozku a další aspekty ovlivňující komfort při řízení," dodává Pavel Jína.

I když vůz ještě ani není na trhu, už nyní se ve Scale, která brázdí české silnice, testují díly, které auto dostane při větší modernizaci. K té obvykle dochází dva až tři roky od vstupu vozu na trh. Testované vozy, které lze nyní na Mladoboleslavsku potkat, tedy už v sobě mohou vozit techniku, kterou Scala bude mít v roce 2022.

Vše o nové Škodě Scala se dozvíte tady:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy