Škoda Scala v provozu bez maskování. Už nyní se testuje, co dostane při modernizaci

Eva Srpová Simona Janíková Eva Srpová, Simona Janíková
20. 12. 2018 11:45
Na českých silnicích už je možné potkat novou Škodu Scala bez maskování. Vůz se na začátku prosince oficiálně představil na prezentaci v Tel Avivu, ale testy probíhají dál. Spuštění ostré výroby v boleslavském závodu je naplánováno na začátek příštího roku.

V okolí Mladé Boleslavi natočila novou, stříbrně lakovanou Scalu v provozu Simona Janíková. "Už se vyrobilo sto předsériových aut a po silnicích okolo závodu jich aktuálně jezdí desítky," řekl Aktuálně.cz Pavel Jína ze Škody Auto, který má projekt modelu Scala na starosti.

Testovací auta ujedou v době předsériového testování a vývoje miliony kilometrů a záměrem je důkladněji prověřit odolnost a techniku.

"Ověřujeme životnost a kvalitu jednotlivých komponent, jejich chování v různých podmínkách a to, že nedochází k odchylkám v rámci testované skupiny vyrobených aut. Zároveň se při testovacích jízdách ladí nastavení podvozku a další aspekty ovlivňující komfort při řízení," dodává Pavel Jína.

I když vůz ještě ani není na trhu, už nyní se ve Scale, která brázdí české silnice, testují díly, které auto dostane při větší modernizaci. K té obvykle dochází dva až tři roky od vstupu vozu na trh. Testované vozy, které lze nyní na Mladoboleslavsku potkat, tedy už v sobě mohou vozit techniku, kterou Scala bude mít v roce 2022.

Vše o nové Škodě Scala se dozvíte tady:

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy