Škoda odtajnila jméno nového modelu. SUV Kodiaq má být silné jako medvěd z Aljašky

Radek Pecák Radek Pecák
6. 5. 2016 6:44
Písmeno Q na konci jména připravovaného vozu má být podle tiskové zprávy automobilky Škoda poctou jazyku domorodého kmene Alutiiqů, který obývá jižní pobřeží poloostrova Aljaška.
Nové SUV bude skutečně velký vůz.
Nové SUV bude skutečně velký vůz. | Foto: Škoda Auto

Finální podobu chystaného velkého SUV, které přijde na trh na počátku příštího roku, zatím automobilka Škoda nadále tají. Plachta má být stržena až na zářijovém autosalonu v Paříži. V tiskové zprávě však nyní automobilka potvrdila, že spekulace o jméně Kodiaq, které bude novinka vozit na zádi, byly oprávněné.

Název automobilu je odvozen od poddruhu medvěda kodiak, jehož 3000 jedinců žije na jižním pobřeží amerického poloostrova Aljaška. Nová škodovka prý má být právě tak silná jako toto zvíře, které dorůstá až do třímetrové délky a čtyřmetrákové hmotnosti.

Písmenko Q, které je na konci, je podle Škody poctou domorodého kmene Alutiiqů, kteří právě Q používají ve jménech zvířat. Konkrétně kodiaka nazývají souslovím Taq uka´aq.

Foto: Škoda Auto

Svoji roli však při rozhodování o konečné podobě psané formy názvu určitě hrál fakt, že jméno Kodiak má zaregistrována řada firem. Mimo jiné toto označení nesl jeden z pickupů značky Chevrolet a vozidlo Kodiak, konkrétně terénní čtyřkolku, vyrábí japonská Yamaha. Kromě toho existuje například také kolt Kodiak.

Nový vůz Škodovky bude mít řadu technických řešení shodných s aktuální generací vozu Superb. Na délku bude měřit 470 centimetrů a pojme až sedm cestujících. Šířka auta dosahuje 1,91 metru a výška 1,68 metru. V případě pouze pětimístné konfigurace interiéru dosáhne objem jeho kufru nejvyšší hodnoty ze všech dosud nabízených modelů mladoboleslavské značky. 680 litrů je o dvacet více, než kolik nabízí Superb.

Mezi ostatními modely značky bude mít Kodiaq svébytný design. Například díky dvěma párům světlometů na přídi umístěných pod sebou. Základní linie budou shodné se studií Vision S, kterou Škoda ukázala v březnu na autosalonu v Ženevě.

Kromě klasických zážehových a vznětových motorů se postupně pod kapotou tohoto SUV objeví rovněž hybridní pohon.

Produkce automobilu bude ve druhém pololetí letošního roku zahájena ve škodováckém závodě Kvasiny. Prodej pak odstartuje na počátku roku 2017. 

Krátce poté má následovat zahájení montáže a prodeje na nejdůležitějším trhu, což je Čína. V této zemi bude s velkou pravděpodobností nabízena i další karosářská varianta Kodiaqu. Mělo by to být kupé-SUV ve stylu například BMW X6.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy