Prototyp luxusního Favoritu i motory slavných modelů. Nahlédněte do muzea Škody

Prototyp Favoritu ze studia Bertone.
Jediný dochovaný exemplář sportovního typu BSC z roku 1908 je zajímavý například řadovým dvouválcem pod kapotou namísto tehdy běžnějšího vidlicového. Ten měl 8,8 kW a vzniklo s ním jen dvanáct automobilů.
Komponenty pohonného ústrojí nejsou k vidění jen "uceleně" vedle sebe, ale i v různých dalších částech muzejní expozice. Hned u vstupu je třeba téměř 5,5metrová Škoda 860 i s řadovým osmiválcem o objemu 3880 cm3 a výkonu 44 kW. Auto s ním jezdilo až 110 km/h, ceněný byl agregát i pro svůj kultivovaný chod a pružnost.
Jak vypadá páteřový rám, ukazuje podvozek Superbu z roku 1934, v tu dobu šlo o vrchol nabídky mladoboleslavské automobilky.
Škoda 1100 OHC Coupé vznikla na přelomu 1959 a 1960 jen ve dvou exemplářích, stejně jako před ní otevřená varianta. Na okruzích auto závodilo do roku 1962, kdy se změnila pravidla a v roce 1966 putovala obě auta do soukromých rukou a byla přestavěna pro silniční použití. V roce 2015 nakonec začala renovace, která zabrala šest let a vyžádala si třeba téměř novou stavbu karoserie.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 5. 2022 6:32
Značkové muzeum Škody v Mladé Boleslavi patří mezi cíle automobilových nadšenců. Mnoho z nich láká samozřejmě depozitář závodních aut a prototypů, i samotná hlavní expozice ale nabízí několik neokoukaných a zajímavých vozidel. Třeba původní prototyp Favoritu od Bertoneho. Vedle toho je tam teď k vidění i výstava zaměřující se na techniku aut s okřídleným šípem.

Na fotoreportáž z depozitáře závodních aut a prototypů se můžete podívat zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy