Závodní Laurinky, novozélandské SUV a Yeti jako kabriolet. To jsou lákadla muzea Škody

Jedno z lákadel muzea - Škoda Popular Sport Monte Carlo.
Aktuálním lákadlem je v mladoboleslavském muzeu výstava Vítězství plná prachu:1908. V jejím rámci se představuje několik závodních speciálů Laurin & Klement ještě z doby před první světovou válkou. Mezi lety 1904 a 1910 například vznikal motocykl CCR s nejsilnějším dvouválcem v historii Laurin & Klement. Celkem vzniklo 530 kusů tohoto stroje.
Závodilo se samozřejmě i na čtyřech kolech. Prvním závodním vozem Laurin & Klement byla Voiturette B, která vznikla úpravou Voiturette A. Ta byla prvním autem z Mladé Boleslavi a je dočasně vystavena i v expozici. Přesněji jde o repliku typu A z roku 2010, i když originál je v muzeu rovněž možné potkat.
Mezi roky 1907 a 1909 vznikal speciál FC, který si především v roce 1908 připsal řadu sportovních úspěchů. Vůz například vyhrál svou třídu ve vytrvalostním závodě Petrohrad-Moskva a stanovil traťové rychlostní rekordy v závodu do vrchu Ries nebo Semmering.
Výrazně se pod úspěchy tohoto vozu i jeho následovníků podepsal Otto Hieronimus, závodník a od roku 1909 konstruktér automobilky, věnující se závodním vozům. Řídit na začátku 20. století speciál s výkonem 22 kW a rychlostí až 90 km/h nebylo jednoduché. Pozdější typ FCS měl dokonce 70,6 kW a jezdil až 120 km/h. Právě s ním Hieronimus zajel v roce 1908 světový rychlostní rekord - ten měl hodnotu 118,72 km/h.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 8. 2018 6:01
Současné modely Škoda Auto jsou notoricky známé téměř každému. Na silnicích lze Fabii, Octavii nebo Kodiaq potkat denně i v několika variantách. Čas od času je ale dobré připomenout si také historii mladoboleslavského výrobce. K tomu mohou posloužit nejrůznější encyklopedie nebo tovární muzeum v těsném sousedství závodu v Mladé Boleslavi. Redakce Aktuálně.cz se do muzea vypravila nejen kvůli nové výstavě, mapující závodní úspěchy značky před 110 lety, ale i dalším zajímavým kouskům. Podívejte se do galerie.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 24 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 44 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy