Závodní Laurinky, novozélandské SUV a Yeti jako kabriolet. To jsou lákadla muzea Škody

Jedno z lákadel muzea - Škoda Popular Sport Monte Carlo.
Aktuálním lákadlem je v mladoboleslavském muzeu výstava Vítězství plná prachu:1908. V jejím rámci se představuje několik závodních speciálů Laurin & Klement ještě z doby před první světovou válkou. Mezi lety 1904 a 1910 například vznikal motocykl CCR s nejsilnějším dvouválcem v historii Laurin & Klement. Celkem vzniklo 530 kusů tohoto stroje.
Závodilo se samozřejmě i na čtyřech kolech. Prvním závodním vozem Laurin & Klement byla Voiturette B, která vznikla úpravou Voiturette A. Ta byla prvním autem z Mladé Boleslavi a je dočasně vystavena i v expozici. Přesněji jde o repliku typu A z roku 2010, i když originál je v muzeu rovněž možné potkat.
Mezi roky 1907 a 1909 vznikal speciál FC, který si především v roce 1908 připsal řadu sportovních úspěchů. Vůz například vyhrál svou třídu ve vytrvalostním závodě Petrohrad-Moskva a stanovil traťové rychlostní rekordy v závodu do vrchu Ries nebo Semmering.
Výrazně se pod úspěchy tohoto vozu i jeho následovníků podepsal Otto Hieronimus, závodník a od roku 1909 konstruktér automobilky, věnující se závodním vozům. Řídit na začátku 20. století speciál s výkonem 22 kW a rychlostí až 90 km/h nebylo jednoduché. Pozdější typ FCS měl dokonce 70,6 kW a jezdil až 120 km/h. Právě s ním Hieronimus zajel v roce 1908 světový rychlostní rekord - ten měl hodnotu 118,72 km/h.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 8. 2018 6:01
Současné modely Škoda Auto jsou notoricky známé téměř každému. Na silnicích lze Fabii, Octavii nebo Kodiaq potkat denně i v několika variantách. Čas od času je ale dobré připomenout si také historii mladoboleslavského výrobce. K tomu mohou posloužit nejrůznější encyklopedie nebo tovární muzeum v těsném sousedství závodu v Mladé Boleslavi. Redakce Aktuálně.cz se do muzea vypravila nejen kvůli nové výstavě, mapující závodní úspěchy značky před 110 lety, ale i dalším zajímavým kouskům. Podívejte se do galerie.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy