Prodává se chvíli, ale má policejní verzi. Škoda Scala může v Británii honit padouchy

Scala je nejnovější škodovkou britských záchranných služeb.
Ve flotile doplní třeba Kodiaq RS, který slouží jako stíhací vůz.
Britská policie využívá i běžné verze SUV, a to nejen Kodiaqu, ale i Karoqu.
Ve flotile nechybí ani Superb.
Tento konkrétní je upraven pro převoz psů.
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek Jan Matoušek
19. 8. 2019 16:46
Škoda Scala se začala prodávat teprve před pár měsíci, česká automobilka už však nabízí možnost přestavět ji na policejní speciál. Zatím však nikoliv v České republice, ale Velké Británii. V ostrovním státě má přitom mladoboleslavská automobilka dlouhou tradici jako dodavatel všech složek záchranného systému.

Škoda se chlubí, že britským záchranným složkám poskytuje automobily už více než 110 let. Scala je tak posledním v dlouhé řadě modelů, které je možné přestavět do podoby policejního, sanitního nebo hasičského vozu, z nichž některé z poslední doby si můžete připomenout i v galerii.

Zvenku policejní hatchback poznáte poměrně snadno. Podobně jako v České republice, kde je v policejním k vidění především Octavia, dostane novinka typické reflexní barvy. U britské policie jde o kombinaci žluté a modré, navíc s výraznými nápisy na bocích karoserie a kapotě.

Dále nechybí majáky na střeše, modrá LED světla jsou i za předním sklem, v přední masce, na víku kufru a okolí registrační značky. Samozřejmostí je třítónová siréna. O technice pod kapotou tisková zpráva nicméně mlčí, Scala se i v Británii nabízí s litrovým tříválcem TSI o výkonu 70 nebo 85 kW, čtyřválcem 1.5 TSI o výkonu 110 kW a naftovým motorem 1.6 TDI o výkonu 85 kW.

Cenu přestavby britské zastoupení neuvádí, nabízí ji však "na klíč", což mimo jiné znamená, že bezpečnostní složky mohou při nákupu využít značkového financování. Kompaktní hatchback navíc nemusí sloužit jen u policie, Škoda nabízí i přestavbu na hasičskou nebo záchranářskou verzi.

Scala tak může brzy doplnit další britské policejní škodovky. Mezi nimi nechybí kompaktní SUV Karoq nebo Superb, v minulosti se v typických barvách objevila i malá Fabia. Koncem června se ukázal také policejní Kodiaq RS s dvakrát přeplňovaným naftovým čtyřválcem o výkonu 176 kW. Jeho speciální výbava přitom kopíruje prvky, které mohou být k vidění i u Scaly. Na rozdíl od ní ale bude sportovní SUV sloužit jako stíhací vůz.

Ve Velké Británii slouží policii i neoznačené škodovky. Například Superb nebo Octavia RS s benzinovým motorem o výkonu 176 kW, tedy nejrychlejší verze mladoboleslavského bestselleru. Zájem vzbudila loni představená pancéřovaná verze Superbu, která odolá granátům nebo lehčím střelným zbraním.

Škodovky vedle policie využívají také hasiči nebo záchranná služba. Mezi provozovanými modely nechybí SUV Karoq nebo Kodiaq. Zajímavé jsou konkrétní dodávky pro jednotlivé složky záchranného systému.

Například hasičský sbor hrabství Cleveland na severovýchodě země na konci loňského roku koupil čtrnáct Octavií Scout, které budou sloužit jako doprovodná vozidla. Londýnská vzdušná ambulance (ta provozuje vozy s okřídleným šípem více než dekádu) pak má jako doplněk k vrtulníkům ve flotile od konce loňského roku dva kodiaqy a tři benzinové Octavie RS s karoserií kombi.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy