Shooting Brake ze Stuttgartu? Pozoruhodný Mercedes-Benz

Tomáš Rybecký
23. 7. 2012 6:36
CLS Shooting Brake - ne tak docela kupé od Mercedesu
Foto: Aktuálně.cz

Mercedes-Benz opět ukazuje svou koncepční kreativitu podporující jeho vedoucí roli v oblasti designu. Nový CLS Shooting Brake je svými proporcemi jednoznačně kupé, avšak s pěti dveřmi a střechou protaženou až k zádi nabízí pozoruhodné nové možnosti.

Vůz je dosud nevídanou formou sportovního vozu. S pěti sedadly a velkým zadním výklopným víkem chce oslovit ty, kteří se chtějí odlišit od hlavního proudu a při stylovém cestování se nechtějí zříci sportovních parametrů ani zavazadlového prostoru. Mercedes věří, že CLS Shooting Brake by mohl vytvořit zcela nový segment vozů.

Druhá generace CLS stanovila vysoká měřítka designu a kvality interiéru s inovativními detaily a řemeslným mistrovstvím. V kabině samozřejmě naleznete ručně šité kožené potahy, ale co skutečně překvapí je kvalitní čalounění a dřevěná podlaha v zavazadlovém prostoru, jehož objem je 590 l, se sklopenými sedadly 1550 l.

Je hospodárný a umí zaparkovat

Lehká konstrukce s použitím hliníku společně s aerodynamikou přispívá u modelu CLS Shooting Brake k větší hospodárnosti. K tomu se přidává výběr čtyř motorů se samočinnou převodovkou 7G-TRONIC PLUS a funkcí ECO Start-Stop. Základem je CLS 250 CDI BlueEFFICIENCY s výkonem 204 k. Kombinovaná spotřeba paliva 5,3 litru nafty na 100 km je pro tuto výkonovou třídu vynikající a odpovídá emisím CO2 139 g/km. Dále jsou připraveny šestiválce CLS 350 CDI (265 k) a CLS 350 (306 k). Vrcholným modelem je CLS 500 BlueEFFICIENCY s motorem V8 přeplňovaným dvěma turbodmychadly s výkonem 408 k. Verze CLS 350 CDI a CLS 500 budou k dispozici i s pohonem všech kol 4MATIC. Pro nejnáročnější je připravena ještě verze CLS63 AMG Shooting Brake s motorem V8 Biturbo s výkonem až 557 k.

Ke zvýšení účinnosti přispívá také elektromechanický posilovač řízení EPS (Electric Power Steering). Řidič u něj má svobodu volně zvolit a naprogramovat mnoho parametrů, které ovlivňují pocit z řízení. Kromě úspory paliva tak může dojít k zásadnímu zlepšení ovladatelnosti vozidla a agility.

Velké množství asistenčních systémů pomáhá předcházet dopravním nehodám, nebo alespoň zmírnit následky a intenzitu nárazu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy