Sezóna kabrioletů končí. Letos byl velký výběr

Radek Pecák Radek Pecák
24. 8. 2010 11:35
Lidé objevili ojeté kabriolety. Kupují je jako druhé auto pro radost
Foto: renault

Praha - Stále ještě doznívající krize se nejspíše podepsala na tom, že se ani letos nevrátil trh s novými kabriolety na úroveň, kde byl v letech 2007 a 2008.

Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že se letos na trhu objevila dlouhá řada nových modelů.

Méně aut zatím prodal například Renault. U něj je to však dáno také obměnou modelů. "Oba modely - jak Mégane Cabrio, tak i Wind - jsme začali prodávat až začátkem léta a tím nám uteklo celé jaro," vysvětluje mluvčí českého zastoupení Renaultu Jitka Skaličková.

Podle ní však díky tomu, že například Mégane má pevnou prosklenou střechu, se část sezóny prodeje kabrioletů přesouvá i do podzimu. Jsou i lidé, kteří vůz s pevnou skládací střechou využívají celoročně jako své jediné auto.

Horší čísla prodejů podle ankety agentury ČTK zaznamenala například značka Audi. Ta letos zatím prodala 23 kabrioletů, což je o třetinu méně než loni. "Obecně lze říci, že na českém trhu vzhledem ke klimatickým podmínkám a kupní síle není potenciál k vyšším prodejům kabrioletů. Prodeje značky Audi korespondují s vývojem trhu vozů této kategorie," řekl agentuře mluvčí dovozce Audi Jan Klíma.

Od jednoho modelu maximálně desítky ročně

Radka Matthey z Peugeotu je naopak poměrně spokojená s letošními výsledky prodejů modelů 207 CC a 308 CC, i když i ona připouští, že trh s těmito verzemi karosérií je u nás stále hodně malý.

V posledních letech slavily na českém trhu úspěch především modely, které velikostí i cenou spadají do střední třídy. Například Volkswagen EOS, BMW 3, již zmiňovaný Renault Mégane předcházející generace a letos třeba i Peugeot 308. Relativní stálicí je také Volvo C70.

Sportovně zaměřené kabriolety jako je například Mazda MX5, Porsche 911 Cabrio nebo i malý Mini Cooper Cabrio si každý rok z autosalonů odveze jen několik kupců.

Ojeté se prodávají více

Na rozdíl od nových kabrioletů se ale podle vyjádření představitelů autotobazarů AAA zvedá trh s ojetými vozy bez střechy. Je to pochopitelně dáno i cenou, protože nový kabriolet je obvykle minimálně o desítky tisíc korun dražší než klasický vůz, z něhož byl odvozen. Ojeté kabriolety lze přitom koupit již za méně než sto tisíc Kč. Prodej proto ve srovnání s loňskem vzrostl o padesát procent.

Jen v červenci si v AAA Auto prodalo 30 kabrioletů, Mezi nejoblíbenější patří Peugeoty 306 CC a 307 CC, dále Mercedes SLK a Renault Mégane cabrio.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy