Sériový Peugeot 208 umí jezdit se spotřebou dva litry

Radek Pecák Radek Pecák
6. 5. 2015 6:38
Na ujetí vzdálenosti 2152 km vozu Peugeot 208 stačilo jen 43 litrů nafty, což znamená průměrnou spotřebu 2,0 l / 100 km.
Úsporná verze Peugeotu 208 při rekordním pokusu.
Úsporná verze Peugeotu 208 při rekordním pokusu. | Foto: Aktuálně.cz

Nová verze městského hatchbacku Peugeot 208 je schopná jezdit se spotřebou pouhé dva litry nafty na sto kilometrů. V této kategorii automobilů jde o světový rekord.

Jezdit s takovou průměrnou spotřebou dokázali testovací jezdci automobilky na zkušebním okruhu Peugeot v Belchamp ve Francii pod dohledem francouzské zkušebny UTAC (Union Technique de l’Automobile, du motocycle et du Cycle). Sériový vůz Peugeot 208 s motorem 1.6 BlueHDi  s výkonem 100 koňských sil a manuální pětistupňovou převodovkou ujel během 38 hodin 2152 kilometrů a spotřeboval jen 43 litrů paliva. Průměrná spotřeba tak činí pouhé dva litry nafty na sto kilometrů jízdy.

Při řízení se střídalo několik řidičů po zhruba 3-4 hodinách a dosáhli průměrné rychlosti 56,6 kilometru v hodině, což je zhruba rychlost, jakou se pohybují automobily při soutěžích v jízdě o co nejnižší spotřebu.

Testovaný automobil je speciální verze s označením "Velmi nízká spotřeba". Podle tiskového oddělení automobilky se již brzy dostane do běžného prodeje. Má homologovanou spotřebu rovné tři litry a hodnota emisí CO2 na kilometr dosahuje jen 79 gramů.

Od běžného provedení Peugeotu 208 je rozpoznatelný díky použitému zadnímu spojleru. Další odlišností jsou namontované pneumatiky Michelin Energy Saver+, které mají mimořádně nízký valivý odpor.

Francouzský koncern PSA (Peugeot + Citroën) je v současné době evropským lídrem v žebříčku značek s nejnižšími flotilovými emisemi CO2 vyráběných vozů. Jejich průměr činí 110,3 gramu CO2 / 1 km, zatímco celkový průměr je 123,7 gramu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy