Šéf Škody Vahland: Škodovky nemusí mít vše jako první

Radek Pecák Radek Pecák
1. 11. 2010 12:50
Volkswagen nezakazuje Škodě využívat špičkové technologie, má pro ni ale připravenu jinou roli
Foto: Radek Pecák

Mladá Boleslav - Winfried Vahland je šéfem automobilky Škoda od září. Tedy dva měsíce.

Za tu dobu stihl několik oficialit, například oslavit výročí nástrojárny v Mladé Boleslavi, vyhlásit smělý plán do deseti let zdvojnásobit současnou produkci škodovky, a také zažít několik mediálních afér.

Winfried Vahland proto některé věci vysvětloval na setkání s novináři. Zde je několik okruhů, o kterých se mluvilo:

Vztah k Volkswagenu

Vahland znovu zopakoval, že Škodovka nemá žádný zákaz ohledně přípravy výroby nové generace superbu, který podle některých německých médií ubírá zákazníky, kteří by si jinak kupovali Volkswagen Passat. "Nový superb bude, stejně jako kombi," řekl k tomu Vahland.

Šéf Škody také popřel, že by měla Škodovka zákaz čerpat různé technologické novinky z vývoje koncernu. Na druhou stranu však přiznal, že výbava budoucích Škodovek bude zřejmě o něco chudší. "Nikde není psáno, že my bychom museli mít tyto technologie v našich autech jako první," řekl.

S tím souvisí i postavení Škodovky uvnitř koncernu. "Doby, kdy Škoda byla levným Volkswagenem, už jsou pryč. Máme vlastní image, které je jasně charakterizováno sloganem Simply Clever," prohlásil Vahland. Důvodem, proč Škoda bude urychleně investovat do zvyšování výroby a zavádění nových modelů, je podle dobře informovaných zdrojů ve Škodovce jediná věc: Volkswagen potřebuje zbraň, aby se mohl postavit vítězi krize, kterým je korejský Hyundai. A tou zbraní má být právě Škoda.

Nové Škodovky

"Doufám, že ano," odpověděl Winfried Vahland na novinářský dotaz při setkání, zda je pravděpodobné, že Škoda bude mít za deset let deset modelových řad. Jisté je, že již na jaře se představí malé auto vyráběné společně se sesterským Volkswagenem a Seatem v Bratislavě a již na podzim se možná ukáže velké levné auto pro lidi, kterým je fabia malá a octavia příliš luxusní. Pak se bude zřejmě pracovat ještě na jednom sportovně užitkovém voze a zřejmě i na voze pro více pasažerů než je pět.

Vahland zatím elektromobilům příliš nevěří a Škodovka zatím podle něho nepřipravuje vlastní vůz s koncepcí typického elektromobilu. "My zatím řešíme, který vůz naší palety bude nejvhodnější pro implementaci elektrického pohonu. Víte, naši zákazníci jsou zvyklí na určitý prostor i pro zavazadla a elektromobil vyžaduje jiná řešení," prozradil Vahland současný směr uvažování manažerů Škody.

Budoucnost výroby v Česku

Vahlandovi je jasné, že evropský trh s automobily je víceméně nasycen a zvyšovat zde tržní podíl Škodovky půjde jen obtížně. Proto se chce orientovat hlavně na ruský, čínský a indický trh. Všude tam již Škoda výrobní podniky má a bude je rozšiřovat. V horizontu pěti až deseti let zahraniční výroba škodovek předčí tu tuzemskou. Přesto novinářům řekl, že se bude zasazovat o to, aby výroba ve všech třech tuzemských závodech Škody rostla. Musí ale podle něho také růst produktivita práce, proto se rozhodně nebudou přibírat dělníci.

Vahland chce také Škodovky zlevnit a proto se bude poohlížet i po dodavatelích různých dílů v Asii. "Vím ze svého působení v Číně, že v Asii lze nakoupit například levnější skla a třeba také elektroniku," sdělil. To by se mohlo dotknout různých dodavatelů Škodovky, kteří mají v Česku své závody.

Zatraktivnění Mladé Boleslavi

Podle článku v časopisu Škodovácký odborář se Winfriedu Vahlandovi příliš nelíbí Mladá Boleslav. Na setkání s novináři to korigoval. "Řekl jsem jen panu primátorovi, že v budoucnu budou v daleko větší míře do města přijíždět a žít v něm odborníci z různých zemí jako je Rusko, Indie, Čína a pro ty bude muset být město atraktivnější. Společně již pracujeme na některých projektech," vysvětlil nový šéf automobilky.

Škoda auto bude podle něho i nadále podporovat mladoboleslavské týmy hokejistů i fotbalistů. Ani ve sponzoringu velkých sportovních akcí neplánuje žádné změny. "I nadále budeme sponzorovat cyklistickou Tour de France a Giro d´Italia, zůstáváme partnery mistrovství světa v ledním hokeji a bude fungovat i motorsport," dodal Vahland.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy