Šéf odborů ve Škodě chce, aby vznikl odborový svaz autoprůmyslu, největší v zemi

ČTK ČTK
16. 1. 2020 11:37
Vznikne nejsilnější a největší odborový svaz v zemi? Podle šéfa odborů ve Škodě Auto Jaroslava Povšíka je to potřeba, v Česku pracuje až 700 tisíc lidí v automobilovém průmyslu a potřebují zastoupit.
Odbory v továrnách Škody v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí jsou nejsilnější v zemi.
Odbory v továrnách Škody v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí jsou nejsilnější v zemi. | Foto: Škoda Auto

V Česku by mohl vzniknout specializovaný odborový svaz pro automobilový průmysl. Podle vydání týdeníku Škodovácký odborář ze čtvrtka 16. ledna by šlo o největší a nejsilnější odborový svaz v zemi. Začít fungovat by mohl během dvou až maximálně čtyř let, řekl týdeníku odborový předák ve Škodě Auto Jaroslav Povšík.

O založení Odborového automobilového svazu se zmiňovali účastníci konference Odborů Kovo Mladá Boleslav při diskusi o velikosti jednotlivých odborových svazů. Například Odborové organizace KOVO Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí skončily v tomto srovnání na druhém místě. Tyto základní organizace jsou tedy větší než řada celých odborových svazů v ČR.

Škodovácké odbory nyní fungují samostatně, v minulosti byly pod odborovým svazem Kovo, z nějž ale vystoupily. Osamostatnění jim podle Povšíka umožnilo snížit členské příspěvky i celkovou modernizaci zastupování zaměstnanců.

Vzhledem k tomu, že nejvíce odborářů pracuje v automobilovém průmyslu, vyvstává podle týdeníku požadavek na intenzivnější zastupování zaměstnanců tohoto odvětví.

"Ekonomika České republiky je postavena na automobilovém průmyslu. Zhruba 150 000 lidí v něm pracuje přímo a více než půl milionu lidí nepřímo. V automobilovém odvětví tak v České republice pracuje téměř 700 tisíc lidí. Ti všichni potřebují kvalitní a silné zastupování. Byl by to největší a nejsilnější odborový svaz v zemi," uvedl Povšík.

Nový svaz by podle něj měl být moderní, flexibilní a vysoce inovativní. Cílem by měla být především pomoc, podpora a know-how pro neustále se zlepšující podmínky automobilového průmyslu v Česku zejména z hlediska zaměstnanců.

Myšlenka na vznik specializovaného svazu se podle Povšíka oživuje i v souvislosti s přechodem na e-mobilitu a jiné alternativní pohony vozidel a také na nové modely dopravy.

"Jsem přesvědčen, že i s podporou firmy Škoda by to byl v tomto směru velmi výkonný svaz. Samozřejmostí by bylo napojení na Sdružení automobilového průmyslu, tripartitu a další orgány, které v tomto sektoru hrají významnou roli," dodal odborový předák.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy