Šéf Lamborghini: Elektrický pohon se nevyhne ani nám. Chystáme auto do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
19. 2. 2019 13:59
Dunivý zvuk obřího motoru bude následovat ticho. Šéf Lamborghini Stefano Domenicali v rozhovoru pro německý Welt am Sonntag potvrdil příchod plug-in hybridního supersportu. "Příští generaci našich supersportovních aut budeme nabízet i s plug-in hybridním ústrojím," řekl. Nástupci současných modelů Aventador a Huracán tedy budou mít spalovací motor a k němu elektrickou pohonnou jednotku s baterií dostatečně velkou k tomu, aby se dala nabíjet ze zásuvky a čistě na elektřinu se dalo ujet několik desítek kilometrů.
Příští generace supersportů značky Lamborghini, jako je vyobrazený model Huracán, bude plug-in hybridní.
Příští generace supersportů značky Lamborghini, jako je vyobrazený model Huracán, bude plug-in hybridní. | Foto: Lamborghini

Čisté elektroauto ale italský výrobce luxusních sportovních aut "v blízké budoucnosti" nechystá. Automobilka, která je součástí koncernu Volkswagen, tak jde jinou cestou než sesterské Porsche, které bude nabízet elektrickou verzi téměř v každé modelové řadě od roku 2027.

Elektrifikace (minimálně v podobě hybridu) se přitom bude týkat i ikonického sporťáku 911. A již příští rok se dočkáme čistě elektrického čtyřdveřového modelu Taycan.

Pokud je elektrifikace trendem, který se nevyhne ani Lamborghini, autonomní řízení nechává Domenicaliho chladným. "Když si někdo pořídí naše auto, chce ho řídit, ne se jen nechat vozit," prohlásil v rozhovoru.

Pod Domenicaliho vedením slaví Lamborghini úspěchy. Vloni se mu podařilo prodat 5750 aut, v roce 2017 jen 3815. Prodejům pomáhá i SUV Urus. Pro rok 2019 si ale italská firma stanovila strop: nechce dodat více než 8000 aut.

"Mohli bychom postavit víc vozů, máme na to kapacitu i poptávku. Není to ale náš cíl," říká Domenicali. Důležitější podle něj je, aby byly vozy s útočícím býkem ve znaku pro zákazníky co nejatraktivnější.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy