Sedm tisíc nehod, škody za 330 milionů. Srážek se zvěří přibývá, jak jste pojištěni?

Martin Frei Martin Frei
7. 5. 2022 6:29
Dopravních nehod se srnami či kanci trvale přibývá. Po covidové pauze z roku 2020 se jejich počet znovu zvýšil o celou čtvrtinu. Houstnoucí provoz se střetává s nezdravě vysokými početními stavy zvířat. Od října do března došlo k 7225 srážkám se zvěří. Pojišťovna Generali Česká společně Centrem dopravního výzkumu vyhodnocuje četnost nehod a upozorňuje na nebezpečná místa našich silnic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Proč se zvířata přemnožila?

Podstatnou roli v četnosti nehod hraje přemnožená vysoká zvěř. Což nedopadá jen na motoristy a pojišťovny, ale především na přírodu. "Vysoké stavy spárkaté zvěře jsou limitním faktorem nejen pro obnovu stabilních smíšených lesů, ale také pro biodiverzitu lesů. Především přemnožení divočáci fungují jako dokonalý vysavač. Doslova vyluxují a sežerou vše, na co narazí, včetně mláďat druhů hnízdících na zemi, jako jsou například koroptve či zajíci," říká Karel Kříž, výkonný místopředseda Českého svazu ochránců přírody.
Zástupci svazu dlouhodobě upozorňují na to, že tradiční postupy naší myslivosti nestačí regulovat zvěř v současné zemědělské krajině. "Postupy myslivců zůstávají už sto let stejné, zatímco rostlinná produkce a s ní zemědělská krajina se výrazně změnila. Jakákoliv změna zákona o myslivosti však byla v posledních desetiletích striktně odmítána jak ministerstvem zemědělství, tak parlamentem, kde byli myslivci vždy silně zastoupeni. Zároveň faktor podpory či nepodpory přemnožení zvěře nehrál žádnou roli v rozdělování zemědělských dotací. V tomto směru nejsou dobré ani vyhlídky do budoucna," dodává ředitel kanceláře svazu Petr Stýblo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy