Seat chystá vlastní "test promořenosti". Kvůli restartu výroby prověří 15 000 lidí

Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 4. 2020 12:20
Španělská automobilka chce od 27. dubna postupně začít obnovovat výrobu a v souvislosti s tím nechce nechat nic náhodě, všech 15 000 zaměstnanců postupně otestuje na přítomnost viru SARS-CoV-2. Výsledky testů přitom mají být součástí vědecké studie, podobně jako plošné testování, které dnešním dnem startuje v Česku a jehož se má zúčastnit 27 000 lidí.
Sběr vzorků při testování zaměstnanců značky Seat.
Sběr vzorků při testování zaměstnanců značky Seat. | Foto: Seat

Jenže zatímco u nás budou dobrovolníci testováni tzv. rychlotesty, které zkoumají přítomnost protilátek v těle, a teprve v případě pozitivního nálezu podstoupí komplexnější PCR zkoušku, která již odhalí samotný vir, u Seatu budou všichni testováni důkladnými a v současné době nejspolehlivějšími PCR testy.

Španělská automobilka si evidentně pochopitelně nedělá iluze o tom, že by komplexní průzkum zvládla nějak rychle. S testy začala včera, tedy 22. dubna, a týdně chce provést 3000 PCR testů, sběr dat tak potrvá déle než měsíc. Testy přitom podstoupí zaměstnanci závodů v Martorellu, Barceloně, výroby komponentů a centra pro náhradní díly, kromě toho by jimi měli projít i pracovníci dalších fabrik koncernu VW ve Španělsku.

Výsledky testů bude v případě Seatu zjišťovat laboratoř akreditovaná španělským ministerstvem zdravotnictví a katalánskou vládou, ovšem tak, aby nebylo omezeno testování všech ostatních. Zkoušky budou koordinovány zdravotnickým oddělením automobilky.

"Testování všech zaměstnanců je nejlepším způsobem, jak minimalizovat šíření viru. Kromě toho se z epidemiologického hlediska jedná o skvělou příležitost, jak rozšířit naše znalosti, které máme o onemocnění covid-19, díky velkému počtu zaměstnanců firmy Seat, který je reprezentativním vzorkem společnosti. Výsledky testů, které jsou anonymní a důvěrné, budou základem vědecké studie vědeckého výboru zdravotních služeb společnosti Seat," prohlásil šéf zdravotního oddělení automobilky, doktor Bonaventura Clotet.

Podle člena představenstva automobilky zodpovědného za finance a IT Carstena Isenseeho Seat svým rozhodnutím investovat do programu testů PCR pomáhá zdravotním organizacím při zjišťování skutečného rozsahu pandemie.

Výroba roušek v závodě Seatu v Martorellu.
Výroba roušek v závodě Seatu v Martorellu. | Foto: Seat

Obnovení výroby bude v případě Seatu postupné. V Martorellu například v týdnu od 27. dubna do 4. května poběží tři linky, na nichž se montují vozy Seat Ibiza, Arona a Leon a také Audi A1, v jednosměnném provozu s denní kapacitou výroby 325 aut. Od 11. května se výroba rozšíří na dvě směny a kapacita zvedne na 650 vozů, na předkoronavirovou úroveň by se produkce měla vrátit v průběhu června.

Kromě plošného testování na covid-19 pak automobilka přijme celou řadu opatření. Na výrobní lince budou montážníci pracovat ve dvoumetrových odstupech, a pokud to podmínky na konkrétní pozici nebudou umožňovat, přijdou na řadu další opatření. Všichni pracovníci obdrží chirurgické roušky, které si Seat v Martorellu sám vyrábí, a také dezinfekční gel. Při výměně směn budou prostory závodu dezinfikovány.

Kvůli výpadku výroby Seat jedná s odbory, že by dočasně propustil zaměstnance, pro které nemá práci. Přijme je zpět, jakmile se výroba vrátí na původní úroveň. Týká se to jen pracovníků ve výrobě, ti mimo mají přednostně pracovat doma.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy