S nabíjením elektroaut zdarma je u Lidlu konec. Problém jsou lidé, kteří nenakupovali

Eva Srpová Eva Srpová
4. 8. 2022 10:21
Obchodní řetězec Lidl končí s nabíjením elektromobilů zdarma u svých čtyřiceti provozoven. Kvůli tomu, že se zvedla cena elektřiny a také majitelům elektroaut, kteří u obchodů nabíjeli, aniž by šli nakupovat, čímž bránili využít této výhody lidem, kteří naopak nakoupit během nabíjení chtěli.
S nabíjením elektromobilů zadarmo u obchodů Lidl je konec.
S nabíjením elektromobilů zadarmo u obchodů Lidl je konec. | Foto: Jakub Stehlík

Prvního srpna tomu bylo přesně pět let, kdy obchodní řetězec Lidl zpřístupnil u své provozovny na pražském Barrandově první nabíjecí stojan pro elektromobily. Majitelé elektrovozů si je tu mohli zdarma nabíjet během doby, kdy v obchodě nakupovali. Od té doby Lidl postavil na parkovištích u svých obchodů celkem čtyřicet takových stojanů.

Nyní ale končí s nabíjením zadarmo, zejména kvůli tomu, že tu elektřinu zdarma jezdili čerpat lidé, kteří ale nenakupovali, a tak zabírali místo ostatním, kteří by si během nabíjecího cyklu nakoupit chtěli.

"Během těch pěti let došlo k nárůstu počtu elektromobilů a tím k navýšení cen za dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích. Tento krok samozřejmě vedl k tomu, že řidiči elektromobilů začali více a více využívat naše dobíjecí stanice, které byly doposud zdarma, a to i v případech, kdy u nás nenakupovali. Docházelo často k situacím, že naši zákazníci přicházeli o benefit spojení nákupu v prodejně a dobíjení elektromobilu, jelikož dobíjecí stanice byly trvale obsazené," říká pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Připouští také, že dalším faktorem, který společnost vede k zpoplatnění nabíjení, je i nárůst cen elektřiny. Lidl pro výstavbu dobíjecích stojanů nevyužil žádnou podpůrnou finanční dotaci.

Ceny se řetězec snažil nastavit příznivě. Aktuálně si účtuje 5,90 Kč/kWh u pomalého, takzvaného AC dobíjení a 6,90 Kč u rychlého DC dobíjení. "Ceny se v budoucnu mohou samozřejmě měnit v závislosti na ceně elektrické energie. Zákazník však vždy uvidí aktuální tarif ještě před zahájením nabíjení," informuje Myler.

U každého dobíjecího bodu je umístěn QR kód, při jehož načtení bude zákazník přesměrován na webovou stránku obchodníka, musí vyplnit základní informace včetně e-mailové adresy a zaplatit přes platební bránu. Firma chce funkci nabíjení časem integrovat do zákaznické aplikace.

Zpoplatnění na všech čtyřiceti dobíjecích stojanech má postupně probíhat během celého měsíce srpna, zatím bylo zprovozněno na prvních několika místech, kde má Lidl svůj obchod. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy