Rusové jezdí po Evropě s falešnými "espézetkami". Za ty své se stydí

Rusové jezdí po Evropě s falešnými "espézetkami". Za ty své se stydí
Svědek přistihl v Lotyšsku na parkovišti před supermarketem Rusa, který na svém autě měnil originální RZ Ruské federace za falešné.
Ačkoliv obsahovaly stejná písmena i číslice, chyběla na nich ruská vlajka a písmena RUS.
Svědek na majitele auta zavolal policii.
Policie majitele auta našla, musel originální značky na svůj vůz vrátit.
Foto: Aktuálně.cz / DELFI Aculiecinieks / Delfi.lv / Se souhlasem k užití
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
25. 11. 2022 6:01
Poptávka po registračních značkách aut v "evropském stylu" v Rusku výrazně vzrostla. Jejich výhodou je, že na první pohled nemají nic společného s Ruskou federací, chybí na nich státní vlajka i nápis RUS. Tamní motoristé je používají při cestách do Evropské unie, aby na sebe zbytečně neupozorňovali. Za použití takové značky hrozí v Česku zákaz řízení.

Registrační značky v designu Německa, Velké Británie a dalších evropských zemí nyní nabízejí společnosti, které se v mírových dobách živí výrobou duplikátů běžných ruských čísel. Jak píše ruský internetový deník Gazeta, v současné době falešné značky vyrábějí nejméně dvě firmy z Petrohradu, které požadují v přepočtu 1200 korun za sadu tabulek s německým fontem.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo dohledat i výrobce nabízejícího značky v českém stylu. Na fotografii s nápisem "ukázka naší práce" jsou k vidění tabulky, které vypadají, jako by patřily autu jezdícímu v Praze. V nabídce má firma i značky jiných zemí, včetně Izraele nebo Běloruska. Inzeruje je jako suvenýry.

V rozhovoru s Gazetou zástupci těchto firem uvádějí, že o falešná čísla je velký zájem. "Jde o nejčastější objednávku. Kupují je lidé pro jízdu po Evropě, aby ochránili sebe a své auto v souvislosti se současnou situací," cituje web zástupce jedné ze společností. Ruští motoristé většinou objednávají tabulku se stejnou skladbou písmen a číslic jako má originál, nic to však nemění na faktu, že jde o falzum. Například v Lotyšsku už úřady řeší nejméně tři trestní a 15 správních řízení kvůli použití neplatných značek.

Na jeden takový případ před časem upozornil lotyšský zpravodajský portál Delfi, který získal svědectví očitého svědka. Ten přistihl Rusa na parkovišti před supermarketem, jak originální tabulky s identifikátorem země mění za padělky.

"Kaspars Sprogis jako občan se zvýšenou společenskou odpovědností okamžitě zavolal státní policii a zůstal na místě, aby se ujistil, jak se vše vyřeší. Policejní posádka dorazila na místo zhruba po půlhodině. Po dalších deseti minutách byl v prodejně nalezen i majitel tohoto vozu," píše Delfi.

Když řidič dorazil zpět ke svému Mercedesu, okamžitě otevřel víko kufru a policistům ukázal originální ruské poznávací značky. Policie podle svědka nařídila jejich instalaci na vůz. Z fotografií je zřejmé, že majitel auta měl v zavazadlovém prostoru vozu celý balík podobných duplicitních sad.

"V Česku by taková věc byla považována za přestupek," říká k montáži falešných čísel motoristický právník Michal Dlabola. Znamená to pokutu od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok. "Dovedu si ale těžko představit, že by zákaz byl vymahatelný i mimo Česko," konstatuje s tím, že se zabavený řidičský průkaz vždy odesílá do země, která jej držiteli vystavila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy