ŘSD bude v červenci po pěti letech sčítat dopravu. Chce zmonitorovat téměř 6500 míst

Eva Srpová Eva Srpová
26. 6. 2020 15:13
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy, naposledy proběhlo v roce 2016. Harmonogram sčítání pro letošní rok narušila pandemie nového typu koronaviru, která dopravu v Česku silně ovlivnila. Data sesbíraná na jaře by tedy nebyla relevantní.
Foto: Ludvík Hradilek

Naposledy se doprava v Česku sčítala v roce 2016, tehdy se ale akce rozběhla už na jaře. Část sběru dat začíná obvykle v polovině dubna a končí 30. června.

"Po dohodě s dodavatelem zakázky, kterým je konsorcium firem pod vedením Centra dopravního výzkumu, veřejná výzkumná instituce Brno, přesunulo z důvodu epidemie covid-19, která nebývale ovlivnila dopravu, jarní část na stejné období příštího roku," uvádí ŘSD v tiskové zprávě.

Na konci května ale zadavatelé vyhodnotili, že doprava se vrátila do stavu před pandemií a bude tedy možné sběr dat realizovat. Prázdninová i podzimní část Celostátního sčítání dopravy 2020 proběhne už letos a prvním sčítacím dnem bude neděle 12. července. Sčítání potrvá do konce října.

Získaná data mají posloužit zejména ministerstvu dopravy, ŘSD a jednotlivým krajům a na jejich základě pak vzniknou rozhodovací a plánovací činnosti na svěřených komunikacích, řešení ochrany životního prostředí a také se mají realizovat celoevropské dopravní cíle. Výstupy jsou využívány také pro projektovou a posudkovou činnost. Projekt má stát 48,8 milionu Kč bez DPH, ŘSD vybralo ve výběrovém řízení nejnižší cenovou nabídku.

ŘSD bude sčítat dopravu na 6465 úsecích, v roce 2016 to bylo přesně o 465 míst méně. Tehdy se ale sběru ujalo zhruba 4500 sčítačů a stejný počet osob má být i tentokrát.

Zatímco v roce 2016 bylo zjištěno, že doprava se od roku 2010 při tehdejším sčítání zvýšila o 11, resp 13 % na dálnicích a silnicích I. až III. třídy, podle předpokladu ŘSD se doprava mezi rokem 2016 a 2019 zvýšila nejvíce právě na dálnicích, a to o 16 % (z dat automatických sčítačů), na silnicích I. třídy o 8 % a silnicích II. a III. třídy shodně o pět procent.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy