Rok 2020 pro automobilky nezačíná dobře. Trh v Evropě oproti loňsku klesl o 7,5 %

ČTK ČTK
18. 2. 2020 9:23
Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v lednu klesl o 7,5 procenta na 956 779 vozů, poptávka po autech se snížila na čtyřech největších evropských trzích. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za poklesem jsou rozsáhlé daňové změny v některých členských státech EU, které posunuly některé registrace ještě na loňský prosinec.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Podíl na poklesu počtu registrací má ale i slabý vývoj hospodářství a nejistota vyvolaná brexitem. Do lednových výsledků už se nezapočítává britský trh.

Z největších trhů se prodej snížil ve Francii o 13,4 procenta, ve Španělsku o 7,6 procenta, v Německu o 7,3 procenta a v Itálii o 5,9 procenta. V Británii se prodej nových osobních automobilů snížil o 7,3 procenta.

Jedničkou na evropském trhu zůstává německá skupina Volkswagen s podílem na trhu 26,6 procenta. Odbyt aut z této skupiny, do které patří i česká Škoda Auto, ale klesl meziročně o 0,4 procenta, z toho prodej Škody o 1,4 procenta. Odbyt skupiny PSA Group, která vyrábí například vozy Peugeot a Citroën, se snížil o 12,9 procenta, odbyt aut ze skupiny Renault pak o 16,3 procenta.

V loňském roce se prodej nových osobních aut v Evropské unii zvýšil o 1,2 procenta na 15,34 milionu vozů. Růst tak vykázal již šestý rok za sebou.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy