Rok 2020 pro automobilky nezačíná dobře. Trh v Evropě oproti loňsku klesl o 7,5 %

ČTK ČTK
18. 2. 2020 9:23
Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v lednu klesl o 7,5 procenta na 956 779 vozů, poptávka po autech se snížila na čtyřech největších evropských trzích. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za poklesem jsou rozsáhlé daňové změny v některých členských státech EU, které posunuly některé registrace ještě na loňský prosinec.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Podíl na poklesu počtu registrací má ale i slabý vývoj hospodářství a nejistota vyvolaná brexitem. Do lednových výsledků už se nezapočítává britský trh.

Z největších trhů se prodej snížil ve Francii o 13,4 procenta, ve Španělsku o 7,6 procenta, v Německu o 7,3 procenta a v Itálii o 5,9 procenta. V Británii se prodej nových osobních automobilů snížil o 7,3 procenta.

Jedničkou na evropském trhu zůstává německá skupina Volkswagen s podílem na trhu 26,6 procenta. Odbyt aut z této skupiny, do které patří i česká Škoda Auto, ale klesl meziročně o 0,4 procenta, z toho prodej Škody o 1,4 procenta. Odbyt skupiny PSA Group, která vyrábí například vozy Peugeot a Citroën, se snížil o 12,9 procenta, odbyt aut ze skupiny Renault pak o 16,3 procenta.

V loňském roce se prodej nových osobních aut v Evropské unii zvýšil o 1,2 procenta na 15,34 milionu vozů. Růst tak vykázal již šestý rok za sebou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy